Kredi notunun düşmesi hem kısa vadede hem de uzun vade de büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olur. Kredi notu düşmeye başladığı anda kredi onayı alınması zorlaşırken yine kredi kullanılabilecek tutar da düşürülmektedir. Bankaların geliştirdiği kredi notu sistemi aslında aynı toplumda uygulanan kurallara benzer.

Nasıl ki sizden borç alan bir arkadaşınız borcunu her zaman söz verdiği tarihte öderse sizin ona güveniniz artıyor ise aynı durum bankaların kredi notu hesaplaması içinde geçerlidir. Borcunu zamanında ödeyen kişilerin kredi notu ortalaması yükselirken borcunu gecikmeli olarak ödeyen ya da ödemeyen kişilerin ise düşük kredi notu ortalaması hesaplarına yazılır. Kredi notu ortalaması düştüğü anda ise ne yazık ki kredi onayı almanız zorlaşır.

Kişinin borcunu ödememesinin yanı sıra işten çıkmanız ya da sigortalılık sürenizin çok sık bir şekilde kesintiye uğraması ve yeni bir kredi kullanması kredi onayı almasını zorlaştırır. Kişinin yüksek tutarlı yeni bir kredi kullanması borç riskini yükseltmesi anlamına geldiği için otomatik olarak kredi notu ortalaması düşürülür. Ancak kişi düzenli olarak ödemesini yapmayı sürdürürse kredi notu kademeli olarak yeniden yükselmeye başlar.