Kredi Notu Nedir?

Son yıllarda tüketicilerin lehine yapılan pek çok değişiklik sonucunda yaptırım gücünü yitiren bankalar müşterilerinin kredi borcunu ödemelerini sağlamak adına yeni yöntemler geliştirmeyi sürdürmektedir. Bunlardan belkide en etkilisi ise kredi notu sistemidir. Pek çok kişi kredi borcundan dolayı eve haciz gelmesinden ya da hapis cezasından korkarken aslında en büyük ceza kişinin kredi notu ortalamasının düşürülmesi ve kara listeye girmesidir.

Kredi notu kişinin mali karnesi olarak kabul edilmekte olup hiçbir banka düşük kredi notu ortalaması olan müşterisine kredi onayı vermemekte yada kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Zaten kredi notu ortalamasını hesaplayan Findeks kredi notu sistemi de bu bankalara ait olup burada bankaların amacı borcunu düzenli ödemeyen müşterilerini kesin olarak cezalandırarak diğer kredi kartı ve kredi kullanan müşterilerine açık göz dağı vermektir.

Kredi Notu Sorgulaması 

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kredi notu hesaplama işlemleri için sorgulama yapmaları yeterlidir. Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu hesaplaması yapılabileceği gibi yine SMS ile kredi notu sorgulaması da yapılabilmektedir. Kredi notu sorgulaması için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise bankaların sunduğu internet şubesi üzerinden not sorgulaması yapmaktır.

Başkasının Kredi Notunu Öğrenmek 

Kendi kredi notunuzu öğrenmek için başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda başkasının kredi notunu sorgulamak için başvuruda da bulunma hakkınız vardır. Örneğin evini kiraya verecek olan bir ev sahibi kiracısının kredi notu üzerinden borcunu ödeme düzeni hakkında bir bilgi sahibi olabilir. Ancak bunun için mutlaka kredi notu sorgulaması yapılacak olan kişinin bankacılık işlemlerinde kullandığı bir cep telefonu numarasına sahip olması ve kendisine gönderilen SMS doğrulama kodunu sizinle paylaşması gerekir. Yani asla bir başkasının kredi notunu onun onayı ve bilgisi olmadan öğrenmeniz mümkün değildir.

Herkesin Kredi Notu Var Mı?

Kredi notunun hesaplanması için kişinin belirli kriterleri taşıması gerekir. Bu nedenle sadece bu kriterleri taşıyan kişilerin kredi notları hesaplanır, taşımayan kişilerin ise sıfır kredi notu ortalaması olduğu kabul edilir. Kredi notu olmayan kişilerin ise kredi kullanmaları ne yazık ki mümkün değildir.

Kredi Notu Olmadan Kredi Kullanılır Mı?

Kredi notu olmadan kredi kullanılması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü banka mutlaka kişinin kredi onayı alabilmesi için belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmasını ister. Kredi notu olmadan kredi kullanmak mümkün olmadığı gibi aynı zamanda belirli bir kredi notu ortalamasının altında kalınması yani düşük kredi notu olması durumunda da kredi kullanımı ne yazık ki mümkün değildir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 

Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken şey bankanıza ben bankacılık ürünlerini çok sık kullanan ve ödemelerini de mutlaka zamanında yapan biriyim imajını yansıtabilmektir. Bunun için tüm nakit akışınızı bankanız üzerinden yönetmeniz çok önemlidir.

Maaşınızı mutlaka bankanıza yatırın ve tüm giderlerinizi mümkün olduğunca otomatik ödeme talimatı vererek yine bu hesaptan gerçekleştirin. Kredi kartınız bulunuyor ise hemen kredi kartı başvurusu formu doldurun ve alışverişlerinizi mutlaka kredi kartı ile yapın. Kredi kartınız gelene ise bu işlemleri bankamatik kartı yaparak gerçekleştirin. Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerini mutlaka gününde tam olarak gerçekleştirmeye özen gösterin.