Günümüzde finans sistemi içerisinde yer alan önemli verilerden biride kredi notu ortalamasıdır. İçinde bulunduğunuz yıldan geriye dönük 5 sene içerisinde bankalardan kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanmanız durumunda kimlik numaranıza bir kredi notu tanımlanır.

Bu kredi notu sizin kullandığınız kredi ödemelerinin düzenine göre şekillenir. Eğer ödemeleriniz düzenli ise kredi notu ortalamanız yükselir, eğer ödemelerinizi düzenli yapmazsanız da kredi notu ortalamanız düşer. Bankaların kredi notu ortalaması hesaplamasında dikkate aldıkları en önemli veri sizin ödeme düzeniniz yani borcunuza olan sadakatinizdir. Bankalar için her zaman borçlarını zamanında ödeyen müşterileri değerlidir.

Kredi notu olmadan kredi kullanımı da ne yazık ki mümkün değildir. Kişinin bankalar ile kredili hiçbir işlem yapmaması durumunda sıfır kredi notu ortalaması olarak tabir edilen durum ortaya çıkar ki bu durumda kişinin kredi notu olmadığı için bankalardan kredi alması mümkün değildir. Bu durumda kişinin ilk yapması gereken adına kredi notu tanımlanabilmesi için gerekli ilk adımları atması yani bankalar ile tanışmasıdır. Kredi notu olmadan kredi veren bankalar 2016 yılında da aynı prensibi benimseyip önce müşterilerinden belirli adımları atarak kredi skoru oluşturmalarını istemektedir.