Kredi Notu Öğrenmek Ücretli Midir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notu öğrenmenin ücretli olup olmadığı hemen hemen herkesin merak ettiği bir konudur. Kredi notu öğrenmenin ücretli olup olmadığı sizin kredi notunuzu öğrenmek için kullandığınız kanala bağlıdır. 

Kredi notu sorgulama işlemi her gün pek çok kişi tarafından yapılmaktadır. Kredi notunu öğrenmek isteyen çok sayıda vatandaş vardır. Bu vatandaşlar bankadan kredi almak isteyen ve bu yüzden kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerdir. Kredi notu sorgulama işlemini yapabileceğiniz pek çok kanal vardır. Bu kanallar arasından istediğinizi kullanmanız mümkündür. Ancak önemli olan bunların arasından sizin için en avantajlı olan kanalı seçmektir.

Çünkü herkesin kullanım alışkanlığı farklıdır. Özellikle de mobil uygulama ve internet kullanım alışkanlığı kişiden kişiye değişmektedir. Türkiye’de bulunan hemen hemen herksin bir kredi notu vardır. Yalnız Türkiye’de %11’lik kesimin kredi notu hiç oluşmamıştır. Bu kesimin dışında herkesin belirlenmiş bir kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu henüz oluşmayan kesimin kredi notununun olmamasının nedeni ise bu kesimin bankalardan daha önce hiç kredili bir ürün almamasıdır. Yani kredili bir ürün almadıkları için kredi notları belirlenememiştir. Bunun dışında herkesin kredi notu bellidir.

Kredi notu önemli bir unsurdur. Türkiye’de tüm vatandaşların kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu bu notları bankalarla, şirketlerle ve vatandaşın kendisiyle paylaşmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, vatandaşların kendi kredi notlarını öğrenmeleri ve risk raporlarını edinmeleri için Findeks adlı bir platform oluşturmuştur. Bu platform, vatandaşların üye olabildiği ve kredi notu sorgulama işlemi yapabildiği bir platformdur. Buraya kayıt olarak 4,72 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bu sadece kredi notu sorgulama işlem ücretidir.

Eğer finans dünyasındaki konumunuzu daha ayrıntılı şekilde öğrenmek ve risk raporunuzu almak isterseniz bu durumda biraz daha yüksek bir ücret vererek tekrar sorgulama yapmanız gerekir. Ancak Findeks vatandaşlara Findeks üyelik paketleri sunmakta ve insanların bu işlemleri daha ucuza getirmelerini sağlamaktadır. Yani her ay notlu risk raporu almak ve çeşitli hizmetlerden yararlanmak isterseniz üyelik paketlerini yıllık olarak alabilir bunların ücretini aylık olarak ödeyebilirsiniz. Bu son derece avantajlıdır.

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz tek kanal tabii ki Findeks platformu değildir. İsterseniz bankanızın mobil bankacılık uygulamasını ya da internet bankacılığını kullanarak da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bankanız da bu işlem için sizden ücret alacaktır. Kredi notumu ücretsiz öğrenmek istiyorum diyorsanız bu durumda bankanıza gidip müşteri temsilcinizle görüşmelisiniz. O size kredi notunuzu ücretsiz olarak söyleyecektir.

Ancak kredi notunuzu takip etmek ve her ay sorgulamak istiyorsanız her ay bankaya giderek sıra almak ve kredi notunuzu öğrenmek zor olabilir. Üstelik şubeyi ziyaret etmek için de vakit harcarsınız. Bunun yerine Findeks platformundan Findeks üyelik paket almak çok daha mantıklıdır. En düşük ücretli paket olan Findeks klasik üyelik paketini aldığınızda her ay hem kredi notunuz hem de risk raporunuz e-posta adresinize gönderilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.