Kredi notu sorgulama hizmeti sunan bankalar arasında yer alan Yapı Kredi Bankası internet şubesi üzerinden kredi risk raporu alan kişiler bu sayede kredi notu ortalamalarını da öğrenebilmektedir. Türkiye’nin önde gelen özel bankaları tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde oluşturulan Findeks kredi notu sistemi kişilerin bankalara olan ödemeleri ve aylık gelirleri gibi farklı mali verilerden yararlanarak ortalama hesaplaması gerçekleştirmektedir.

Kredi notu sorgulaması hizmeti sayesinde bankalar müşterilerinin kredi notlarını öğrenmelerine izin vermektedir. Kişinin kredi notunu öğrenmesi ise başvuruda bulunacağı kredi tutarı için onay alıp alamayacaklarını önceden öğrenmelerini sağlayacağı için çok önemlidir.

Çünkü kredi başvurusunun reddedilmesi halinde ne yazık ki kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kişi önce kredi notu sorgulaması yapmalı ve bu not ortalamasına bağlı olarak başvurusunu şekillendirmelidir. Kredi skoru ortalamasına bağlı olarak yapılan kredi başvuruları için kredi onayı alınması çok daha kolaydır.