Kredi notunun nereden öğrenildiğine dair pek çok soru mevcuttur. Kredi notunuzu bilmeniz size pek çok avantaj sağlar. Kredi notunuzu nereden öğreneceğiniz konusunda ayrıntılara yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Kredi notu pek çok açıdan önemli bir unsurdur. Çünkü sadece bankalardan kredi talep ederken değil şirketlerle olan ilişkilerinizde de işe yarar kredi notunuz. Kredi notunuz sizin borcunuza ne kadar sadık olduğunuzu ya da borcunuza sadık olup olmadığınızı gösteren önemli bir göstergedir. Ayrıca kredi notunuz sizin ne kadar güvenilir olduğunuz konusunda bankalara ve şirketlere fikir de verir. Bu yüzden kredi notunun yüksek olması istenir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse siz de o kadar güvenilir ve borcuna sadık bir müşterisiniz demektir. Kredi notunuz ne kadar düşükse siz de o kadar borcuna sadık olmayan ve güvenilmez bir kişisiniz demektir. Bu yüzden kredi notunuz sizin tam bir yansımanızdır.

Kredi notunun müşteri hakkında doğru bilgiler veren bu kadar güvenilir bir gösterge olmasının sebebi yani tüm şirketlerin ve bankaların kredi notuna bu kadar güvenmesinin sebebi kredi notlarının vatandaşların ödeme alışkanlıklarından doğrudan etkilenmesidir. Kredi notu vatandaşın yaptığı ödemelerden, aldığı kredilerden, ödemediği borçlardan ve sahip olduğu varlıklardan kolayca etkilenen bir nottur. Aynı şekilde kredi notunuz düzenli bir şekilde, geciktirmeden yaptığınız ödemelerden, kapattığınız kredi ve kredi kartı borçlarından hesabınızdaki paranın miktarından da doğrudan etkilenmektedir. Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi notları aynı ve tek bir yerde Kredi Kayıt Bürosu’nda tutulur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu kredi notlarını şirketlerle ve bankalarla paylaşır. Peki, kredi notu bu kadar önemliyse her vatandaşın kendi kredi notunu bilmesi gerekmez mi? Evet, elbette gerekir. Bunun farkında olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) vatandaşların kendi kredi notlarını sorgulayabildikleri bir platform oluşturmuştur. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bu platform hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayan ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan platform Findeks platformudur. Burası kredi notunuzu sorgulayabileceğiniz, öğrenebileceğiniz ve risk raporunuzu alabileceğiniz esas platformdur. Bu aynı zamanda resmî bir platformdur. Yani burada sahte profiller yoktur. Platforma T.C. kimlik numaranız ve bankada kayıtlı güncel cep telefonu numaranızla üye olabilirsiniz. Ardından sistem sizden nüfus cüzdanınıza ait bazı bilgileri girmenizi isteyecek ve cep telefonu numaranıza SMS gönderecektir. Bu yüzden bilgilerinizi Findeks platformuna tam ve eksiksiz şekilde girmeniz çok önemlidir. Findeks platformuna girdiğinizde 4 TL karşılığında kredin notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Daha sonra sisteme her girişinizde güncel kredi notunuzu görebilirsiniz. Belirli ve düşük tutarlar karşılığında risk raporunuzu da alabilirsiniz. Eğer kredi notunuzu ay ay takip etmek ve risk raporu almak isterseniz Findeks üyelik paketlerinden de yararlanabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek işte bu kadar kolaydır. Kredi notunuzu sürekli takip etmeli ve ihmal etmemelisiniz.