Bankaların kredi başvuru formu değerlendirme sürecinde ilk olarak dikkate aldıkları en önemli veri kişinin kredi notu ortalamasıdır. Bu not ortalaması Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks sistemi üzerinden hesaplanır. Sistemde bankadan kredili ürün kullanan herkese özel bir kayıt açılır ve bu kayıtta kişinin kullandığı kredili ürünlerin detayları ile bu ürünlere ait ödeme düzeni gibi pek çok kritere bağlı olarak ortalama hesaplaması yapılır. Peki, kredi notu nereden, nasıl öğrenilir?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunu öğrenmek için kullanabileceğiniz farkı birkaç yöntem bulunmakta olup burada kişinin kendisine en kolay yöntemi seçmesi gerekmektedir. İnternetten kredi notu öğrenme işlemi bunların arasında ilk sırada yer almaktadır. Findeks internet sitesi üzerinden yapabileciğiniz kredi notu sorglaması için tek yapmanız gereken Findeks üyeliği için başvuru formunu doldurarak işleminizi tamamlayarak üyeliğinizi gerçekleştirmektir. Bunun ardından kredi notu sorgulama ücretsiz yapılacaksa mutlaka ilk kez kredi notu öğrenme işleminden yararlanma şartı bulunmaktadır.

Bankadan Kredi Notu Öğrenme

Bankalar kredi notu öğrenme hizmeti veren bir diğer kurum olmakla beraber banka şubelerinin yanı sıra aynı zamanda internet şubesi kullanıcıları da online kredi notu sorgulama hizmeti alabilmektedir. Bunun için internet şubesi hesabınıza giriş yaparak krediler bölümünden Findeks risk raporu sorgulama linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Vodafone Kredi Notu Sorgulama

SMS kredi notu sorgulama hizmeti veren telefon operatörleri arasında yer alan Vodafone kredi notu öğrenme işlemini tek bir kısa mesajla gerçekleştirmektedir. Bunun için kimlik numarası ve doğum yılını yazarak oluşturduğunuz mesajınızı 1122 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır.

Turkcell Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme hizmetini veren telefon operatörleri arasında yer alan Turkcell kredi notu sorgulaması için tek yapılması gereken aynı Vodafone kredi notu sorgulamasında olduğu gibi kimlik numarası ile doğum senesini aralarında boşluk bırakarak 1122 numarasına göndermektir. Bu sayede not ortalaması tarafınıza kısa mesaj olarak gönderilerek bilgilendirmede bulunulacaktır.