Kredi notu bankalardan kredi talep edeceğiniz zaman en çok ihtiyacınız olacak unsurlardan biridir. Kredi notunuz düşük olursa bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Kredi alsanız da krediye uygulanacak faiz yüksek olabilir. 

Kredi notunuzun nelerden etkilendiğini bilmek sizin kredi notunuzu kontrol altına almanızı ve kredi notunuzu yüksek tutabilmenizi sağlar. Günümüzde kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Özellikle düşük faizli kredi alabilmeniz için kredi notunuzun belli bir seviyede olması şarttır. Bu yazımızda kredi notunun nelerden etkilendiğini bulacaksınız.

Kredi Notunuzu Findeks’ten Öğrenebilirsiniz

Kredi notunun nelerden etkilendiğine geçmeden önce kredi notunuzu nereden öğrenebileceğinize değinelim. Ülkemizde herkesin bir kredi notu vardır. Bu kredi notlarının tümü Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notlarını hem saklar hem de bunları güvenli bir şekilde bankalarla, şirketlerle ve vatandaşın kendisiyle paylaşır. Kredi Kayıt Bürosu vatandaşların kendi kredi notlarını öğrenmelerini sağlamak için Findeks platformunu oluşturmuştur. Findeks platformuna üye olarak kredi notunuzu sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Etkenler

Kredi notunuzu etkileyen etkenleri anlayabilmek için kredi notunuzun ne işe yaradığını bilmeniz önemlidir. Kredi notunuz sizin kredi vermek konusunda ne kadar güvenilir olduğunuzu gösterir. Güvenilir sözcüğü burada bankaların size kredi vermek konusunda duyacağı güveni ifade etmektedir. Bankalar sizin borcunuza sadık olup olmadığınızı ve taksit ödemelerinizi zamanında yapıp yapmayacağınızı kredi notunuza bakarak anlarlar. Bu yüzden kara listeye giren birinin kredi notu sıfıra düşer. Kredi notunun sıfır olması, o kişinin kesinlikle kredi alamayacağı anlamına gelir.

Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıtır. Bu yüzden kredi notunuz sizin ödeme davranışlarınızla şekillenir. Bankalar kredi notunuza bakarak sizin ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınızı, kredi kartı borcunuzu geciktirip geciktirmediğinizi ve otomatik ödeme talimatlarınızın başarılı bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlayabilirler.

Kredi notunuzu başlıca beş unsur etkiler:

Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız yazımızda da belirttiğimiz gibi kredi notunuzu etkileyen etmenlerin başında gelir. Bu etken kredi notunuzun yüzde 30’unu oluşturur. Bu da son derece yüksek bir orandır. Yani bu etken kredi notunuzu doğrudan ve yüksek oranda etkiler. Bu yüzden kredi borcu taksitlerinizi ve kredi kartı ekstre borcunuzu zamanında ödemeniz çok önemlidir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)

Mevcut hesap ve borç durumunuz yine kredi notunuzu etkileyen önemli etkenlerden biridir. Hesabınızda bulunan para miktarı ve bankalara ya da devlet kurumlarına olan borcunuzun miktarı kredi notunuzu etkiler. Bunun için vergi borcunuz da bulunur.

Yeni Kredi Açılışları (%20)

Yeni kredi aldığınızda risk alırsınız. Bankadan kredi aldığınızda bankaya borçlanırsınız. Bu da sizin kredi notunuzu etkileyen önemli bir unsurdur. Ancak taksitlerinizi düzenli olarak öderseniz kredi notunuz bu kredi açılışlarından olumsuz etkilenmez.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)

Sık sık kredi kullanan biriyseniz bu da kredi notunuzu etkileyecektir. Eğer sık sık kredi başvurusu yapıyorsanız ve risk alıyorsanız kredi notunuz bu kredi kullanımlarından olumlu ya da olumsuz olarak etkilenir.

Diğer unsurlar (%10)

Diğer unsurlar arasında da sizin diğer ödeme alışkanlıklarınız vardır. Devlete olan borçlarınız, faturalarınızı düzenli olarak ödeyip ödememeniz hatta kiranızı ödeyip ödememeniz de kredi notunuzu dolaylı olarak etkileyecektir.