Kredi Notu Nedir?

Bankaların ortak girişimleri ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi ödeme düzenini gösteren bir değerlendirme ortalamasıdır.

Bu değerlendirmede farklı kriterler temel alınarak kişinin borcunu ödeme performansı ortaya çıkarılır. Günümüzde kredi notu sadece bankalarca kredi başvuru değerlendirmesinde kullanılan bir veri olmaktan çıkarılarak tüm vadeli satışlarda değerlendirme amacı ile kullanılmayı sürdürmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi başvuru formu değerlendirme sürecinde kontrol edilen ilk veri kredi notu ortalamasıdır. Banka kimlik numarası üzerinden kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirir ve bu ortalamaya bağlı olarak kredi başvuru sonucu kararı verilir.

Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin bu nedenle kredi notu ortalamalarını mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışmaları gerekir. Ne yazık ki düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin hem kredi onayı almaları zorlaşmakta hem de kullanabilecekleri kredi tutarı düşürülmektedir. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olan en yüksek seviyede tutulmaya çalışılması gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken her zaman bankalara olan borçlarını düzenli bir şekilde ödemektir. Kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesaplarına ait olan borçların yanı sıra bankalar üzerinden verilen otomatik ödeme talimatı içinde düzenli ödemeler yapılmalıdır. Buna ek olarak gereksiz kredi kullanımından kaçınılmalı ve kredi risk miktarı gereksiz yere yükseltilmemeye çalışılmalıdır.