Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde sizlerden bir takım bilgileri istenmektedir.Bu bilgiler doğrultusunda kredi kullanıp kullanamayacağınız belli olur.Kredi Notu kredi kullanmamızdaki en büyük etmenlerden birisidir.Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankalardan kredi kullanma ihtimalinizde o kadar yüksek olacaktır.

Kredi notu’nu belirleyen birden fazla faktör bulunmaktadır.Bunlardan en çok etkili olanlar, kullanmış olduğunuz krediler, krediler ödeme tarihleriniz, varsa adınız ait olan borçlar kredi notunuzu belirleyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.Günümüzde elektrik,su borçları bile kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.Bu yüzden kredi notunuzu olabildiğince yüksek tutmanız önemlidir.

Kredi notu sorgulama için herhangi bir bankaya giderek kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.Bu sorgulama sonrasında kredi notunuzun puanını öğrenebilir ve bu puana göre kredi başvurusundan bulunabilirsiniz. Kredi notu düşük kişiler kredi notunu yükseltmek için eğer varsa borçlarını kapatmalı ve kredi kullandıklarından zamanında ödeme yaparak kredi notlarını yükseltebilirler böylece kredi notlarını yükselterek kredi kullanma şanslarını yükseltebilirler.

Kredi Notu bankalar tarafından sizlerin tüm finansal işlemlerinize bakılarak oluşturulmuş olduğu için ekonomik olarak tüm yapmış olduğunuz tüm işlemler kredi notunu olumlu veya olumsuz bir şekilde etkilemektedir.