Çıkarılan yasal düzenlemeler ile beraber bankaların alacaklarının tahsili konusunda güç kaybına uğramaları bu alanda yeni çalışmaların yapılmasına neden olmuştur. Türkiye’de hizmet veren özel ve kamu bankalarının en güçlüleri kendi aralarında yaptıkları özel bir anlaşma ile Kredi Kayıt Bürosu adı altında bir dizi yeniliğe geçme kararı almışlardı. Bunlardan biri de Findeks kredi notu sistemi olarak öne çıkmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ya da bilinen diğer isimleri ile kredi skoru ve kredi puanı kişinin kullanmış olduğu krediler, kredi kartı ve kredili mevduat hesapları gibi bankacılık ürünlerini kullanma ve ödeme düzenleri gibi farklı kriterler kullanarak hesaplanan mali karnesi olarak tabir edilmektedir. Kişinin kredi notu ortalaması hesaplamasında kullanılan en önemli veri kullandığı kredili ürünleri ödeme alışkanlıklarıdır. Uzun vadede kredi borcu ve kredi kartı borcu gibi bankalara olan borçlarını mutlaka düzenli olarak ödemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin not ortalamaları yükselmektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri yöntemlerden biri Findeks kredi notu sorgulamasıdır. Findeks internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz bu sorgulamanın yanı sıra bankaların internet şubesi üzerinden de not sorgulaması krediler bölümünden yapılabilmektedir. SMS ile kredi notu öğrenme işleminde ise cep telefonunuzdan kimlik numarası ve doğum yılınızı yazdığınız kısa mesajı 1122 numarasına gönderilmesi istenmektedir.