bitcoin  : 
ripple  : 
ethereum  : 
dash  : 
tron  : 
bitcoin-cash  : 
litecoin  : 
bitcoin  : 
ethereum  : 
cardano  : 
stellar  : 
tron  : 

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notuna Bakmadan Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

Bankacılıkta kredi notu tabiri en sık kullanılan tabirlerden birisidir. Özellikle kişiler kredi başvurularında bu kavramı sık sık duymaktadır. En genel anlamda kredi notu, kişilerin borçlarını ödeme durumlarında göre bankalardan aldığı puandır. Yani bankaya ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi notları yüksek olurken, ödemeleri aksatan kişilerin ise kredi notları düşük olmaktadır. Ancak aksatılan vadeler haricinde, hiçbir şekilde kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullanmayan kişilerin kredi notları da düşük olabilmektedir.

Kredi notları bankalar tarafından, risk durumlarında göre belirli aralıklara ayrılmıştır. Bu aralıklar 0 ile 1900 arasındadır.

0-799 Arası Kredi Notları
Bu aralık, bankalar tarafından en fazla riskli görülen aralıktır. Bu puan aralığında yer alan kişilerin bir bankadan kredi çekebilmesi çok zor olmaktadır. Borçlarını sürekli olarak aksatan ve daha önce bankalardan hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişiler bu puan aralığında yer almaktadır.

800-1299 Arası Kredi Notları
Bu grup da yine bankalar tarafından riskli görülen ancak bir önceki puan aralığına göre kredi çekebilme ihtimali daha yüksek olan bir gruptur. Kredi notu 800 ile 1299 aralığında olan kişiler, ipotek ya da kefilli başvuru yöntemlerini tercih ederek bankalardan tekrardan kredi çekebilir.

1300-1499 Arası Kredi Notları
Bu grup bankalar tarafından ‘az riskli’ olarak görülen gruptur. Yani genel anlamda kredi notu orta seviyelerde olan kişiler olarak düşünülebilir. Bu aralıkta yer alan kişiler genel olarak tüm bankalardan kredi çekebilmektedir.

1500-1699 Arası Kredi Notları
Bu grupta yer alan kişilerin kredi notları oldukça yüksektir ve bankalar bu aralıkta yer alan kişilere kolay bir şekilde kredi verebilmektedir. Ödemelerini geciktirmeden, günü gününe yapan kişilerin kredi notu bu aralıkta olacaktır.
Son olarak puan aralığı 1700 ile 1900 arasında olan kişiler ise, bankalar tarafından en güvenilir olarak görülen kişilerdir. Bu aralıkta yer alan kişiler de rahatlıkla kredi çekebilmektedir

Etiketler
    Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi  Notu ve Kredi Notu hesaplama üzerine yer alan yazımızın konu içeriği aşağıdaki gibidir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Son yıllarda özellikle de kredi çekmek isteyen kişilerin sıklıkla duydukları kredi notu finansal bir deyimdir. En basit ifade ile kişinin mali durumunu gösteren not ortalaması olarak ifade edebileceğimiz kredi notu bankalar tarafından kredi başvurusu incelemesinde ana kriter olarak kullanılırken aynı zamanda artık kredi faiz oranları üzerinde de olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmaktadır.

Yani bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerinin kredi taleplerinde bu müşterilerinin kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşamayacaklarına olan güven dolayısı ile daha düşük faiz oranları uygularken, kredi notu düşük olan kişilerin başvurularında ise daha yüksek risk üstlendikleri için daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına onay vermektedir. Buna ek olarak kredi notu düşük olan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok daha zordur. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için çeşitli önlemlerin alınması önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Özellikle de yüksek miktarlı kredi çekmek isteyen kişiler için kredi notu çok önemlidir. Kredi notunun yüksek olması kredi onayının daha kolay verilmesi anlamına gelirken aynı zamanda onay sürecini de kısaltmaktadır. Kredi notunu yükseltmek için uygulanabilecek farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında ilki ve en önemlisi bankalara olan ödemelerin düzenidir. Kredi kartı ve kredi geri ödemelerinde yaşanan gecikmeler kredi notunu aşağıya çekerken kredi ödemesinde takibe girmek bir daha bankalardan kredi çekilemeyeceği anlamına gelmektedir.

[st_box type=”info”]Kredi notunuzu yükselterek sizlerde daha önce kredi alamadığınız bankalardan kredi alma şansını yakalayabilirsiniz.[/st_box]

Yine aylık belgelenebilir geliri yükseltmek, bankalarda bulunan mevduat oranlarını arttırmak ya da üzerinize kayıtlı olan malvarlığını arttırmak ta kredi skoru üzerinde olumlu etkiler sağlayan önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Kredi skor puanı için bunları uygularken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta skorunuzu aşağıya çekecek hatalardan uzak durmaktır. Kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırmak, kredi kartı ödemesini son ödeme tarihinden sonra yapmak, kredi ödemesini geciktirmek ya da yeni bir kredi çekmek kredi skorunu aşağıya çeken önemli faktörlerdir. Yani uzun vadeli konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin bunun öncesinde ihtiyaç kredisi kullanması kredi onayı alması konusunda ne yazık ki başvurusunu aylık geliri çok yüksek değilse sıkıntıya sokabilecek bir olumsuzluk olarak görülmektedir.

Özellikle de kredinin ödenmemesi ya da kredi kartı borcu nedeniye icra işlemlerine muhatap olmak ise kredi notunun sıfırlanmasına neden olmaktadır. Bu tip durumlarla karşılaşan kişiler kara liste adı verilen özel bir listeye girmekte olup bankalardan bir daha kredi çekme ya da kredi kartı alma gibi talepleri kesinlikle kabul edilmemektedir. Bankaların son yıllarda kara liste affı uygulamamaları ve kara listede yer alan kişilerin isimlerini kendi listelerinden silmemeleri artık affında bir anlamı olmamasına neden olmaktadır.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de kredi vermeyi tercih etmektedir. Kredi notunuz düşük ise ve kredi kullanmanız gerekiyorsa bu durumda kredi faiz oranları yüksek olan bankaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ancak yüksek faiz oranları sunan bankaların kredi notu düşük olana kredi vermeyi tercih etmesidir. Yine bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere normal faiz oranlarından daha yüksek oranlarla kredi kullanım izni verebilmektedir. Burada önemli olan kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu düşüklere kredi veren bankalar 2015 listesi arasından seçimde bulunmalarıdır.

Yine kredi başvurusu reddedilince vazgeçilmemesi ve başka bir bankaya başvuruda bulunulması da önemlidir. Çünkü bazen A bankasının kredi başvurusunu reddettiği bir kişi B bankasından kolaylıkla kredi çekebilmektedir. Büyük olan özel bankaların yanı sıra devlet bankalarından da kredi onayı almak zordur. Bu nedenle kredi notu düşük olanlar kredi başvurularında bu tip bankaların yerine yeni açılan ya da elinde mevduat fazlalılığı bulunduğu için kredi kullandırmaya daha istekli olan bankaları tercih etmelidir.

Yeni açılan bankalar daha kısa sürede daha fazla müşteri edinmek için kredi onayı verme konusunda daha esnek davranabilmektedir. Yine Finansbank kolay kredi onayı veren bankalar arasında öne çıkmaktadır. Kredi başvurunuzun onay alıp almayacağını öğrenmek için bankaların sunduğu SMS kredi başvurusu hizmetini kullanmanız her seferinde bankaya giderek zaman kaybetmenizi engelleyeceği için daha pratik bir yöntem olacaktır. Yine internetten kredi başvurusu işleminde de kredi başvuru sonucu sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede cep telefonuna gönderildiği için bu yönteminde tercih edilmesi önerilmektedir. Kredi skoru ile kredi onayı arasında yakın ilişki olduğu unutulmamalı ve kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurusu için faiz oranları yerine kredi onayının daha kolay verildiği bankaları incelemeleri önemlidir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinde ki en önemli neden kişinin risk faktörünün yükselmesidir. Bu riski yükselten en önemli kriterlerden biri de ödeme düzeninizdir. Bankalara olan kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi gibi ödemelerde son ödeme tarihi ve ödeme tutarı en hassas davranmanız gereken konular arasında yer almaktadır. Ödemelerin tarihi kadar tutarı da önemlidir. Kredilerde ödenmesi gereken taksit tutarının eksik yatırılması ya da kredi kartı ödemelerinde kredi kartı asgari ödeme tutarının yatırılması veyahut da son ödeme günlerinin bir gün olsun dahi geciktirilmesi ne yazık ki kredi skorunuzun bariz oranda düşmesine neden olabilmektedir. Bu tip olumsuzlukları yaşamak istemeyen kişilerin ödeme düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bir diğer önemli faktör ise kişinin kredi kartı limiti ya da yeni bir kredi başvurusunda bulunmasıdır. Yakın zamanda kredi kartı limit arttırımı talebinde bulunan kişiye banka tarafından tanınan limit hakkı biraz daha kullanılacağı için bu da kredi skorunun düşmesi anlamına gelmektedir. Yine yeni kredi kullanan kişiler içinde aynı durum söz konusudur. Yani belgelenebilir aylık gelir miktarını arttırmadan kredi kullanan ya da kredi notunu yükselten bir kişinin kredi skoru ne yazık ki düşmektedir. Bu nedenle yakın zamanda yüksek tutarlı ya da uzun vadeli kredi kullanmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca bu tip eylemlerden kaçınmaları gerekmektedir. Son olarak ise kişinin üzerine kayıtlı bulunan mal varlıklarını ya da banka birikimlerini kaybetmesi, elden çıkarması ya da mülkiyet hakkını kaybetmesi de kredi skorunu düşürmektedir. Bunun nedeni bankanın kredi puanı belirlerken bu değerleri de hesaplamaya dahil etmesidir. Üzerine kayıtlı ev bulunan kişinin bu evi satması halinde kredi puanı güncellenmekte ve değerin düşülmesinin ardından ortalama yeniden hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunun öğrenilmesi hususunda kullanılabilecek farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı kredi hesaplama siteleri üzerinden bilgi almaktır. Ancak bu sitelerden yararlanılırken kaynak site çok iyi bir şekilde seçilmelidir. Aksi halde yanlış hesaplamalar sonucu kredi onayı almanız zorlaşacaktır. Buna ek olarak bankaların kendi internet siteleri üzerinden kredi skoru hesaplama hizmeti verilmektedir. Ancak sunulan bu hizmet için tüm bankalar değişen oranlarda ücret talep etmektedir. İnternet üzerinden bedava kredi notu öğrenme hizmeti veren sitelerin bir çoğunda ise eksik bilgiler bulunduğu için ne yazık ki yanlış hesaplamalar yapılabilmektedir.

Bu nedenle ücretsiz kredi notu hesaplama işlemlerinde sizden kimlik numarası, aylık gelir tutarı, üzerinize kayıtlı olan menkul gibi farklı pek çok bilgi istemeyen sitelerin hesaplamalarına itibar edilmemesi gereklidir. Çünkü sadece basit bir şekilde aylık gelir ve gider bilgileri üzerinden kredi puanı hesaplaması yapılması ne yazık ki mümkün değildir. Hesaplamada kullanılan bilgilerin detayları arttıkça hesaplama sonucunda öğrenilecek olan puanın doğru olma ihtimali de artmaktadır.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notunuzu öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Hesaplama için hizmet veren pek çok internet sitesinde sadece kredi notunu öğrenmek isteyen kişinin aylık gelir tutarı ile aylık gider tutarı talep edilmektedir. Oysaki hesaplama için sadece bu 2 verinin kullanılması son derece hatalı sonuçlar alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca bu alanda hizmet veren profesyonel sitelerin ya da bankaların kredi notu hesaplama hizmetlerinden yararlanılması daha doğru olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredin notunun bilinmesi yapılan kredi başvurularında onay almayı kolaylaştırırken yine kredi başvuru tutarı ve kredi vadesi gibi belirlenmesi gereken önemli kriterlere yol gösterici olması açısından büyük önem taşımaktadır. Kredi notunu öğrenmek sanılanın aksine günümüzde artık çok daha kolaydır. Özellikle de bankaların bu alanda hizmet vermeleri kredi notunun öğrenilmesini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Bankalarda yer alan kredi başvuru formunu doldurduğunuz anda banka hakkınızda kredi istihbaratı başlatır.

Bu istihbarat geçmiş dönemi ve bugünü içerirken elde edilen verilerden gelecek tahmininde bulunulur. Geçmiş döneme ait kredi ve kredi kartı ödemeleri değerlendirilirken bugün için yapılan değerlendirme de ise kişinin sahip olduğu mal varlığı, banka mevduat birikimi ve belgeleyebildiği aylık net geliri baz alınmaktadır. Yine kişinin hayatını idame ettirebilmek için yaptığı harcamalar ile rutin olarak her ay gerçekleştirdiği ödemeleri geliri ile kıyaslanmakta ve tüm bu hesaplamaların ortalamaları alınarak kredi notu belirlenmektedir. Belirlenen kredi skoru kişinin gelecekteki mali varlığı hakkında bankanın fikir edinmesini sağlar.

Yani kredi notu yüksek olan kişinin kullandığı kredi kartını ya da kredi ödemesini daha düzenli yapacağı izlenimi verirken kredi puanı düşük olan kişilerin ise bunun tam tersine ödemelerinde bir düzen olmayacağı ön görülür. Bu nedenle bankalar kredi skoru yüksek olan kişilere kredi kullandırma konusunda istekli iken kredi skoru düşük olan kişilere ise ya kredi onayı vermemekte ya da normal kredi faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha yüksek olan kredi faiz oranları ile kredi kullandırmayı tercih etmektedir.

Kredi kullanırken daha avantajlı olmak isteyen kişilerin bu nedenle kredi skoru sorgulaması yaparak kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri çok önemlidir. Günümüzde kredi notu sorgulama hizmeti sunan pek çok internet sitesi bulunmakla beraber özel finans şirketleri ve bankaların tümü de kredi notunuzu öğrenmeniz için gereken hizmeti sunmaktadır. Bankalar sadece kimlik numaranız üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirirken ücretsiz kredi skoru öğrenme hizmeti sunan internet sitelerinde ise erişim imkanları daha sınırlı olduğu için bazı özel kişisel bilgilerinizi vermeniz talep edilebilmektedir. Bankaların ve özel finans kurumlarının sunduğu ücretli hizmetler ise daha kesin sonuçlar vermeleri ve daha güvenilir olmaları nedeni ile tercih edilmektedir. Yine internet üzerinden bu hizmeti almak isteyen kişilerin özel kişisel bilgilerini paylaşmaları nedeni ile daha temkinli olmaları ve kredi notu sorgulama işleminde sadece kaliteli internet sitelerine güvenmeleri önemlidir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularında daha temkinli olmaları ve düşük kredi tutarları için başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Yorumlar (1)
Selçuk 3 sene önce

Gerçekten güzel bir makale olmuş teşekkürler.Fakat günümüzde kredi notu daha doğrusu kredi kullanırken kredi notu pek de önemli değil bence.