Kredi notu hesaplanamayabilir. Bunun birkaç nedeni vardır. Kredi notunun hesaplanamamasının nedenlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi notu hesaplanamayabilir. Kredili ürün kullanan herkesin bir kredi notu vardır. Kredi notu olan herkes Findeks kredi notu sorgulama platformuna girerek kredi notunu sorgulayabilir ve öğrenebilir. Ancak eğer kredi notunuz hesaplanamamışsa kredi notunuz oluşmaz ve görünmez. Yani kredi notunuz yoktur. Bu nedenle kredi notunun hangi durumlarda ve neden hesaplanamadığını ve oluşmadığını bilmeniz gerekir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kişinin finans dünyasındaki konumunu gösteren en önemli göstergedir. Bankalar, finans kuruluşları, danışmanlık şirketleri, araç kiralama servisleri ve evini kiraya vermek isteyen ev sahipleri hatta kendisiyle ortak olmayı düşündüğünüz bir iş adamı bile öncelikle sizin kredi notunuza bakar. Yani sizin göstergeniz kredi notunuzdur, kurumlar sizin sözünüze bakmazlar.

Kredi notunuz pek çok alanda sizin en çok işinize yarayacak unsurunuzdur. Bu nedenle kredi notunuza gereken önemi ve değeri vermeniz gerekir. Kredi notunuz sizin birlikte iş yapmak istediğiniz insana sunacağınız en önemli bilgidir. Bu nedenle kredi notunu etkileyen etmenler, kredi notunun hangi durumlarda düştüğünü, yükseldiğini ve hangi durumlardan hesaplanamadığını bilmeniz şarttır.

Kredi Notunuzu Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Kredi notunuzu etkileyen unsurları bilmeniz kredi notunuza hak ettiği değeri vermenizi sağlar. Kredi notunuzu etkileyen etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (yüzde 10)

Kredi notunuzu bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız etkiler. Bu unsur kredi notunuzu en çok etkileyen etmendir. Bu nedenle kredi borcu taksitlerinizi ödemeyi kesinlikle aksatmamalısınız. Kredi karıt ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını değil asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz. Mevcut hesabınızda bulunan bakiyeniz, kredili mevduat hesabınız, kredi kartı limitiniz ve borç tutarınız ile yeni kredi çekimleriniz kredi notunuzu etkiler. Ayrıca hangi sıklıkla kredi kullandığınız da kredi notunuzu etkiler.

Hangi Durumlarda Kredi Notu Hesaplanamaz?

Kredi notu iki durumda hesaplanamaz. Bunlardan biri kredi notunuzun oluşması için gerekli verilerin bulunmaması ve ikincisi de zarara atılma durumudur. Bu iki durumu yazımızın devamında açıklayalım.

Kredi notunuzun oluşması için gerekli verilerin bulunmaması, sizin o zamana kadar bankadan hiç kredili ürün almadığınızı gösterir. Yani siz o zamana kadar hiç kredi ve kredi kartı almamış ve kredili mevduat hesabı açmamışsınız demektir. Bu durumda kredi notunuz oluşmayacaktır.

Zarara atılma durumu ise borcunuzun banka tarafından Varlık Yönetim Şirketlerine devredildiği anlamına gelir. Bu da sizin iki yıl boyunca bankaya borcunuzu ödemediğiniz anlamına gelmektedir. Borcunuzun Varlık Yönetim Şirketine devredilmesi hâlinde zarara atılmış olursunuz. Bu durumda kredi notunuz hesaplanamaz. Bazı sorgulamalarda kredi notunuzun sıfır olduğunu da görebilirsiniz.