Bankalardan kredi kullanmak ya da taksitli alışveriş yapmak isteyen kişiler için artık karar verilirken ilk yapılan kredi notu sorgulaması olmaktadır. Kredi notu her geçen gün daha fazla alanda kullanılırken bu da kredi notu ortalamasının önemini arttırmaktadır. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi notu hesaplanamaz. Peki, kredi notu neden hesaplanamamıştır?

Kredi Notu Hesaplanamadı 

Kredi notu hesaplama işleminin gerçekleştirilebilmesi için kişinin mutlaka son 5 yıllık zaman dilimi içinde kredi kartı ya da bankadan kredi kullanmak gibi kredili işlemleri yapmaları gerekmektedir. Kredi çekmeyen ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin değerlendirilebilecek bir verileri bulunmadığı için kredi notunun hesaplanması da mümkün değildir.

Bu nedenle bu kişilerin yaptıkları sorgulama ekranında kredi notu hesaplanamadı iletisi çıkmaktadır. Bu durumda kişinin kredi onayı alabilmek için ya kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları ya da kredi notu yükseltme taktikleri uygulayarak daha sonra kredi başvurusunda bulunmaları önerilmektedir.

Son 12 Ay İçerisinde Gerçekleşen Kanuni Takip Dolayısıyla Hesaplanamamıştır

Kredi notu sorgulaması yapan kişilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlardan biride ekranda çıkan “son 12 ay içerisinde gerçekleşen kanuni takip dolayısıyla hesaplanamamıştır” sorunudur.

Bu kişilerin isimleri direkt olarak kara liste adı verilen sorunlu kredi ve kredi kartı geçmişi olan kişilerin olduğu listeye kayıt edildiği için bu kişilerin kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir. Bu konuda bazı kişilerde ise “son 12 ay içerisinde gerçekleşen “zarara atılma” durumu dolayısıyla hesaplanamamıştır.” iletisi görüntülenmektedir.