Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinin pek çok nedeni olabilir. Bunların hepsi sizin yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz ödemelerle, yeni kredi kullanmanızla, bankanın red cevaplarıyla ve ödeme alışkanlıklarınızla ilgilidir. 

Kredi notu bankaların en çok önem verdiği unsurdur. Müşteri olarak bankadan herhangi bir kredili ürün ya da hizmet talep ettiğiniz zaman kredi notunuz çok mühim hâle gelir. Bu yüzden kredi notunuzu yükselten etmenleri bilmenizin gerekli olması gibi, kredi notunuzu düşüren etmenleri de bilmeniz gerekir. Bu yazımızda kredi notunun neden düştüğünü yani kredi notunuzu düşüren etmenleri sıralayacağız.

Kredi Notunu Etkileyen Etmenler

Kredi notunu düşüren etmenleri anlamak için öncelikle kredi notunu etkileyen etmenleri anlamak gerekir. Bunun için de kredi notunu etkileyen etmenleri, kredi notunu etkileme oranlarına göre sıralayacağız:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  • Yeni Kredi Açılışları (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10)

Yukarıda sıraladığımız bu etmenlerin tümü sizin kredi notunuzu etkiler. Sizin ödeme alışkanlıklarınıza bağlı olarak bu etmenlerin etkisi olumlu ya da olumsuz olabilir. Bu nedenle kredi notunuzun düşmesi ve yükselmesi aslına bakarsanız size bağlıdır. Ancak kredi notunuzun olumlu bir seyirde hareket etmesi için kredili ürün kullanmanızın ve bu kullanımınızın olumlu olmasının gerekli olduğunu bilmelisiniz. Şöyle ki, bankadan kredi almayan birinin kredi notu, bankadan kredi alan ve kredi taksitlerini çok düzenli olarak ödeyen birinin kredi notundan daha düşük olabilir.

Kredi Notunu Düşüren Etmenler

Kredi notunu düşüren etmeleri yukarıda sıraladığımız temel etkenlere göre sıralayabiliriz:

Borçları Gecikmeli Ödemek ya da Hiç Ödememek: Borçlarınızı gecikmeli olarak ödemeniz ya da hiç ödememeniz kredi notunuzu düşürecek en önemli unsurdur. Çünkü bunlar doğrudan kredi notunuzu etkiler. Borcunuzu gecikmeli olarak ödemeniz borcunuza pek sadık olmadığınızı ve borcunuzun ödeme tarihini ya da borcunuzu ödemeyi önemsemediğinizi gösterir. Borcunuzu hiç ödememeniz çok daha kötüdür. Çünkü bu durumda borcunuzu hiç önemsemiyorsunuz demektir.

Otomatik Ödeme Talimatlarının Olumsuz Sonuçlanması: Otomatik ödeme talimatı verdiyseniz ve fakat bu talimatlarınız hesabınızda yeterli bakiye olmaması nedeniyle olumsuz bir şekilde sonuçlanıyorsa bu durumda yine kredi notunuz düşecektir. Çünkü otomatik ödeme talimatlarınız da kredi notunuzu etkilemektedir. Bu etken aynı zamanda mevcut hesap ve borç durumunuzu gösteren etkendir.

Kredi Kartı Ekstre Borcunun Sadece Asgarî Ödeme Tutarını Ödemek: Kredi kartı ekstre borcunuzu ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu doğrudan etkiler. Kredi kartı ekstre ödemelerinizi nasıl yaptığınız önemlidir. Eğer ekstre borcunuzun sürekli olarak sadece asgarî ödeme tutarını ödüyorsanız kredi notunuz düşme eğilimi gösterecektir.

Kirayı Ödememek ve Ev Sahibi Tarafından Şikayet Edilmek: Kiranızı ödemediğinizde ve ev sahibiniz tarafından şikayet edildiğinizde kredi notunuz bu durumdan dolaylı olarak ve olumsuz şekilde etkilenir. Çünkü bu durum sizin borçlu olduğunuzu ve borcunuzu ödemediğinizi göstermektedir.

Kredi ve Kredi Kartı Başvurularına Red Cevabı Almak: Kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yaptıysanız ve banka başvurunuza red cevabı verdiyse yine bu durumda kredi notunuz düşecektir. Çünkü bu durum bankalarla aranızın iyi olmadığını göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.