Kredi Notu Ne Zaman Oluşur / Güncellenir?

Kredi Notum Kaç Olmalı 2018 ?
Kredi Notum Kaç Olmalı 2018 ?

Kredi kullanmak ya da yeni kredi kartı almak isteyen kişilerin yapmış oldukları başvurular değerlendirilirken bankalar kredi notu ortalamasını dikkate almaktadır. Peki kredi notu ne zaman oluşur ve kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Oluşur?

Kredi notu hesaplaması yapılması için kişinin mutlaka hesaplama yapılacağı tarihten önceki 5 sene içerisinde mutlaka bankalardan kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünleri kullanmış olması gerekir. Bu ürünleri kullandığınız ilk anda kredi notu oluşur ve oluşan bu not ortalaması kişinin kullandığı kredili ürünlerin ödemesine bağlı olarak düşer ya da yükselir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu hesaplaması için kullanılan veriler sürekli olarak değişkenlik gösterdiği için kredi notu da düzenli olarak güncellenmektedir. Bu güncelleme işlemi kredi notu sistemi ilk kurulduğunda aylık olarak yapılmakta olup günümüzde sistemin artık çok daha yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile beraber günlük olarak güncellenmeyi sürdürmektedir. Sistemde yapılan yeni geliştirmeler ile beraber anlık kredi notu güncellemesi yapılması amaçlanmakta olup bu sayede olumlu ya da olumsuz yapılan her türlü davranışın anında kredi notuna etki etmesi amaçlanmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun olumsuz etkilenmesi durumunda kredi notu düşer. Buna neden olan en önemli etkenlerden biri kişilerin kredi ödemesi ve kredi kartı ödemesi gibi bankaya olan borçlarda gecikmeye düşmektir. Borcunuzu geç ödemek ya da banka borcundan dolayı yasal takip altına girmek kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak yeni kredi kullanmak kredi borç limitini yükselteceği için otomatik olarak not ortalamasının düşmesine neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.