Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi Notum Kaç Olmalı 2018 ?
Kredi Notum Kaç Olmalı 2018 ?

Kredi notunun ne işe yaradığı sürekli sorulan bir soru olmuştur. Kredi notu aslında bankalarla  aranızı her zaman iyi tutmanızı sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Kredi notunun ne işe yaradığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notu, bankalarla aranızın nasıl olduğunu gösteren en önemli göstergedir. Kredi notunuzun yüksek olması bankalarla aranızın iyi olduğunu, kredi notunuzun düşük olması bankalarla aranızın kötü olduğunu gösterir. Kredi notunuz orta seviyede ise bankalarla aranız şöyle – böyle demektir. Kredi notunun ne işe yaradığı her zaman merak konusu olmuştur. Çünkü bankalar sizi tanımak ve ödeme alışkanlıklarınız hakkında fikir sahibi olmak için kredi notunuza bakarlar. Kredi notunuz bu yüzden önemlidir. Yazımızın devamında kredi notu hakkında detaylı bilgi alabilir, kredi notunuzu nasıl yüksek tutabileceğiniz hakkında ipuçları edinebilirsiniz.

Kredi notu, müşterinin bor. durumunu, hesabındaki para durumunu, ödeme alışkanlıklarını ve borcuna sadık olup olmadığını gösterir. Bu not yüksek seviyede, orta seviyede ya da düşük seviyede olabilir. Kredi notunun bu kadar önemsenmesinin nedeni bu notun bankalara müşteri hakkında bankaların en çok ihtiyaç duydukları bilgileri vermesidir. Yani bankalar tek bir unsura bakarak müşteri hakkında çok fazla bilgiye sahip olabilirler. Çünkü kredi notu çok sayıda etkeni içinde barındırır. Bu etkenler ve etkenlerin kredi notu içindeki ortanları şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Etkenlerin tümü gördüğünüz gibi ödeme alışkanlıklarınızla ilgilidir. Yani sizin kredi kartı ekstre borcunuzu geç ödeyip ödemediğiniz, söz konusu borcunuzun asgâri tutarını mı yoksa daha fazlasını mı ödediğiniz kredi notunuzu etkileyen unsurlardır. Kredi notu oluşturulurken işte tüm bu alışkanlıklarınız belirli oranlarda değerlendirilir ve ortaya notunuz çıkar. Bunun için gerekli veriler bankalardan alınır. Vatandaşların kredi notları, risk raporları ve daha pek çok bilgi Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından saklanır. Bu bilgiler bankalarla, devletle ve şirketlerle paylaşılır. Son yıllarda Kredi Kayıt Bürosu (KKB) vatandaşa kredi notundan haberdar olma hakkı tanımıştır. Bunun için Findeks platformu kurulmuştur. Bu platform sayesinde artık üye olan herkes kredi notunu öğrenebilmekte ve risk raporunu alabilmektedir.

Kredi notu pek çok işe yarar. Bunlardan biri bankaların, kredi talebinde bulunan müşteri hakkında kolay bir şekilde bilgi almasıdır. Diğer yararı, GSM operatörleri gibi şirketlerin gereksinim duyulduğunda müşteriler hakkında bilgi edinebilmesidir. Son olarak kredi notunuz size de çok önemli bilgiler verir Findeks platformu aracılığıyla öğrendiğini kredi notunuz bankalardan kredi talebinde bulunacağınız zaman ne kadar kredi alabileceğinizi gösteren ve riskli müşteri sınıfına girip girmediğinizi size belirten en önemli göstergedir. Kredi notunuzu takip etmeniz size büyük avantajlar sağlar. Kredi notunuzu yüksek seviyede tutmak için borcunuza sadık olmanız ve bankalarla aranızı iyi tutmanız gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.