Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi notunun nasıl sorgulandığına ilişkin sorulan çok soru vardır. Kredi notu bankaların en çok önem verdiği unsurdur. Bu yüzden kredi notunuzu sorgulamanız, öğrenmeniz ve takip etmeniz gerekmektedir. 

Kredi notu bankaların en çok önem verdiği unsurdur. Kredi başvurusu yapan müşterilerin güvenilir olup olmadığını öğrenmek ve riskli kategoriye girip girmediğini öğrenmek için bankalar müşterinin kredi notuna ve risk raporuna bakarlar. Kredi notunuzu bu yüzden sorgulamanız ve öğrenmeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Kredi notunuzu sorgulayıp öğrenmek için kullanabileceğiniz birkaç yol vardır. Kredi notunuzu sorgulayabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz platformları bilirseniz güvenilir olmayan kredi notu sorgulama sitelerinden de uzak durmanız mümkün olacaktır. Kredi notunuzu nereden sorgulayıp öğrenebileceğinizi ve kredi notu sorgulama yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi notunuzu sorgulamak ve öğrenmek için kullanabileceğiniz en güvenli yöntemler Findeks platformu aracılığıyla kredi notu sorgulaması yapmak, bankaların internet bankacılığı şubesinden kredi notu sorgulaması yapmak ve bankaların mobil bankacılık uygulamalarından kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Findeks Platformu Aracılığıyla Kredi Notu Sorgulama

Findeks platformu Türkiye’de kredi notunuzu sorgulayabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz en güvenilir platformdur. Bu platformda sadece kredi notu sorgulaması değil başka sorgulamalar da yapmanız mümkündür. Kredi notu sorgulama, risk raporu alma, notlu risk raporu alma, çek raporu alma, çek endeksi raporu alma ve benzeri çok sayıda sorgulama yapabilirsiniz.

Findeks platformu üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yaptığınızda bu işlem için ücret ödersiniz. Aslına bakarsanız Findeks platformunda yapacağınız tüm sorgulama işlemleri ve alacağınız tüm hizmetler ücretlidir. Findeks platformunda yapacağınız kredi notu sorgulama işlemi için 4,72 TL ücret ödersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar Aracılığıyla Kredi Notu Sorgulama

Bankalar aracılığıyla kredi notunuzu sorgulamanız ve öğrenmeniz mümkündür. Bankanızın internet şubesi ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalar ayrıca internet şubesi ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla risk raporu da almanızı da sağlamaktadır.

Bankaların internet bankacılığı şubesinden ve mobil bankacılık uygulamalarından yapacağınız kredi notu sorgulaması için de, Findeks platformunda olduğu gibi, ücret ödersiniz. Ancak bankaların bu sorgulamalar için belirlediği ücretler, Findeks platformunda ödediğiniz ücretlerden faklıdır. Yani alınan ücretler daha yüksek ya da daha düşük olabilir.

Kredi Notunuzu Nasıl Kontrol Altında Tutarsınız?

Kredi notunuzu sorguladıktan sonra yapmanız gerekenler kredi notunuzun yüksek ya da düşük olmasına göre değişmektedir. Kredi notunuzu sorguladığınızda kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde çıkarsa yapmanız gereken şey kredi notunuzu kontrol altında tutmaktır. Yani kredi notunuzu bu şekilde yüksek tutmak için ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmemeli ve borç ödemelerinizi aynı şekilde yapmaya devam etmelisiniz.

Kredi notunuz düşük çıkarsa bu durumda kredi notunuzu yükseltmek için çalışmanız gerekecektir. Bunun için geciktirdiğiniz borç ödemelerini yapmalı ve ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Ödemelerinizi zamanında yapmanız, geciktirdiğiniz borçları ödemeniz ve borcunuza sadık olduğunuzu göstermeniz kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.