Özellikle de kredi başvuru formu doldurmadan hemen önce kişinin kredi notu ortalamasını öğrenmesi çok önemlidir. Çünkü kredi notu ortalaması hem kişinin kredi onayı alıp alamayacağını hem de kredi kullanabileceği limiti belirlemesi açısından son derece önemli bir belirleyendir.

Yine bankaların artık günümüzde kredi notuna göre kredi faiz oranı belirlemesi de kredi notunun önemini oldukça arttırmaktadır. Peki, kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri farklı 3 yöntem bulunur. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni Findeks internet sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Bunun için mutlaka Findeks üyeliği gerekmekte olup başkasının kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin ise kredi notunu öğrenmek istedikleri kişinin cep telefonuna yollanan SMS kodu bilgisini girmeleri gerekmektedir. Ücretsiz Findeks üyeliği imkanı sunulmakta olup bunun için tek yapmanız gereken herhangi bir bankanın internet şubesi için kullandığınız cep telefonu numarasına sahip olmanızdır.

Aynı zamanda ücretsiz kredi notu öğrenme işleminden yararlanmak isteyen kişilerin de mutlaka Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapmaları gerekmektedir. İkinci yöntem ise SMS kredi notu sorgulama servisi sunan Turkcell ve Avea kredi notu sorgulama servislerinden yararlanmalarıdır. Kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işleminin gerçekleştirilebilmesi için kimlik numarası ve doğum yılının 1122 numarasına kısa mesaj gönderilmesi yeterlidir. Bankalardan kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ise internet şubesi üzerinden sorgulama yapmaları mümkündür.