Kredi notunun nasıl öğrenildiği konusunda çok sayıda soru mevcuttur. Vatandaşların arasında hâlâ kredi notunu nasıl öğreneceğini bilmeyenler vardır. Kredi notunu öğrenmek oldukça kolaydır. Kredi notunuzu nasıl sorgulayacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuzu öğrenmeniz son derece gereklidir. Çünkü bankaya her zaman işiniz düşebilir. Acil bir durumla karşılaşabilir ve acil kredi çekmeye gereksinim duyabilirsiniz. Bu yüzden kredi notunuzu öğrenmeniz önemlidir. Ayrıca kredi notunu önemseyen kurumlar sadece bankalar değildir. Şirketler de müşterilerinin kredi notlarını önemserler. Özellikle de GSM operatörleri son zamanlarda faturalı tarifelere ek olarak telefon almak isteyen müşterilerinin kredi notlarını sorgulamaktadırlar. Bu yüzden kredi notunuzu öğrenmeli ve ay ay takip etmelisiniz.

Kredi Kayıt Bürosu Nedir ?

Türkiye’deki tüm vatandaşların kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) vatandaşlara ait kredi notlarını bankalarla ve şirketlerle paylaşır. Ayrıca vatandaşların kredi notlarını öğrenmeleri için Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Findeks platformunu oluşturmuştur. Bu platforma vatandaşlar üye olabilmekte ve kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Bunu yapmak oldukça kolaydır.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır ?

Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve bankalarda kayıtlı, güncel cep telefonu numaranızı yazarak üye olabilirsiniz. Bunu yaparken kesinlikle tam ve doğru bilgiler girmelisiniz. Zira sistem üyeliğinizi teyit etmek için sizden nüfus cüzdanı bilgilerinizi girmenizi istemektedir. Ayrıca cep telefonu numaranızın da bankalarda kayıtlı ve güncel bir numara olması şarttır. Çünkü işlem yaptığınız zaman kredi notu bilginiz cep telefonunuza da SMS olarak gönderilmektedir. E-posta adresiniz de size ait olmalıdır. Çünkü bu adrese de kredi notunuz gönderilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama Ücreti Ne Kadar ?

Kredi notunuzu öğrenmeniz size ödeme alışkanlıklarınız ve bankalarla olan ilişkiniz konusunda çok bilgi verir. Her ne kadar Findeks sizden kredi notunuzu sorgulama işleminiz için 4 TL alsa da sistemin sizin için çıkardığı raporu gördüğünüzde bu ücreti boşa vermediğinizi görebilirsiniz. Findeks sizin riskli bir müşteri olup olmadığınızı ve kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu gösterecektir.

Findeks kredi notu sorgulama işleminizi sisteme üye olduktan hemen sonra yapabilirsiniz. Daha sonra sisteme her girişinizde sistem size güncel kredi notunuzu gösterecektir. Eğer her ay kredi notunuzun güncel hâlini görmek ve risk raporunuzu almak isterseniz Findeks üyelik paketlerinden birini seçebilirsiniz. Bu durumda seçtiğiniz pakete aylık küçük bir ücret vererek size ait kredi notu bilgilerini ve risk raporunu alabilirsiniz.

Kredi notunuz sizin hakkınızda pek çok önemli bilgi verir. Bunlardan biri de sizin borcunuza sadık olup olmadığınızdır. Eğer borçlarınızı zamanında ve geciktirmeden ödüyorsanız, kimseye kefil olmadıysanız, kredi taksitlerinizi zamanında ödüyorsanız, kredi kartı ekstre borcunuzu zamanında ve dengeli bir şekilde ödüyorsanız bu durumda kredi notunuz yüksek çıkacaktır. Kefil olmanız kredi notunuzu düşürür. Ayrıca kredi alıp taksitlerini zamanında ödeyen birinin kredi notu, hiç kredi almayan birinin kredi notundan daha yüksek çıkabilir. Bu tamamen sizin ödeme alışkanlıklarınıza bağlı bir puandır.