Kredi notunun nasıl hesaplandığı pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu yazımızda kredi notunun nasıl hesaplandığını ve kredi notuna etki eden unsurları bulabilirsiniz. 

Kredi notu sizin hakkınızda çok fikir veren ve sizin yaptığınız ya da yapmadığınız tüm ödemelerden etkilenen bir göstergedir. Yani kredi notunuz aslında sizin finans dünyasındaki konumunuzu yansıtan en önemli göstergedir. Bu nedenle kredi notunuzu önemsemeli ve kredi notunuzun nasıl hesaplandığını bilmelisiniz.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi notu pek çok etkene bağlı olara hesaplanır ve ortaya çıkar. Her şeyden önce kredi notuzun sadece sizin ödeme alışkanlıklarınızı yansıttığını ve varlıklarınız ile borçlarınızın kredi notunuzun odağında yer aldığını bilmelisiniz. Bunların tümünden haberdar olduğunuzda kredi notunuzun düşmesine ya da yükselmesine nelerin sebep olduğunu da öğrenmiş olacaksınız.

Kredi notunuzun hesaplanması için başlıca beş unsur gereklidir. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (Yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (Yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (Yüzde 10)

Yukarıda sıraladığımız unsurlar kredi notunuzun hesaplanması için gerekli olan unsurlardır. Unsurların yanında yer alan yüzdelik oranlar ise bu unsurların kredi notunuza ne kadar etki ettiğini göstermektedir. Yani birinci unsur yüzde 30’luk oranla kredi notunuzu en çok etkileyen unsurdur. Dolayısıyla kredi notunuz hesaplanırken kredi notunuzun yüzde 30’luk kısmını yani en büyük kısmını oluşturur.

Kredi notunuzu etkileyen diğer unsurlar kredi notunuzun kalan kısmını oluşturmaktadır. Bu unsurların sahip olduğu yüzdelik oranlara göre hangi unsurların daha çok önemli ve hangilerinin daha az önemli olduğuna da karar vermeniz mümkündür. Ancak yine de aslına bakarsanız sıralanan unsurların tümü kredi notu üzerinde etkili olduğu için etkenler arasında bir ayrım yapmamanız kredi notunuzun daha kararlı olmasını sağlayacaktır.

Kredi Notu Neden ve Hangi Durumlarda Hesaplanamaz?

Kredi notu bazı durumlarda hesaplanamayabilir. Bu durumda vatandaş kredi notunu sorguladığında karşısına kredi notu çıkmayacaktır. Bu durum kredi notunun hesaplanması ve ortaya çıkması için gerekli verilerin bulunamadığını göstermektedir. Yani yukarıda sıraladığımız etkenlerin hiçbiri bulunamamış demektir.

Kredi notunun hesaplanamaması kişinin bireysel kredi almadığını ya da kredi kartının olmadığını, yeni kredi açılışları ve kredi kullanım yoğunluğuna dair bir verinin oluşmadığını ve vadesiz hesabından hiç otomatik ödeme talimatı vermediğini gösterir. Bu durumlar söz konusu olduğunda kredi notu da oluşmayacaktır. Çünkü kredi notunun oluşması için gerekli bilgiler ortada bulunmamaktadır.

Kredi Notunuza Göre Girdiğiniz Risk Kategorileri

Kredi notunuzun seviyesine bağlı olarak girdiğiniz risk kategorileri vardır. Bu kategorilere bakarak risk durumunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Kredi Notu: 0 – 799 (Çok Riskli Müşteri Kategorisi)
  • Kredi Notu: 800 – 1299 (Orta Riskli Müşteri Kategorisi)
  • Kredi Notu: 1300 -1499 (Az Riskli Müşteri Kategorisi)
  • Kredi Notu: 1500 – 1699 (İyi Müşteri Kategorisi)
  • Kredi Notu: 1700 – 1900 (Çok İyi Müşteri Kategorisi)