Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Losing AAA notation luottoluokitus talous velka

Kredi notunun nasıl düzeltilebileceği konusunda soru soran kişilerin sayısı çok yüksektir. Bu yüzden kredi notunun nasıl yükseltileceğine dair çok sayıda ipucunun ve önerilerin sıralandığı yazılarla karşılaşmanız mümkündür. Ancak bu yazımızda sadece kredi notunuzu nasıl düzeltebileceğinizi değil aynı zamanda kredi notunuz hesaplanırken dikkate alınan risk unsurlarını da bulacaksınız.

Kredi notu, finans dünyasındaki konumunuzu ve bankaların gözünde risk durumunuzu gösteren bir nottur. Hatta not değil not ortalamasıdır. Aslında buna kredi notu ortalaması demek daha doğrudur. Çünkü bu ortalama, size ait birden fazla risk unsurunun göz önüne alınmasıyla elde edilen bir not ortalamasıdır. Kredi notu ortalaması pek çok açıdan önem taşır. Çünkü bu, bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman bankaların incelediği öncelikli kıstastır. Tüm bu nedenlerle, kredi notu ortalamanızı yüksek tutumanız ve düştüğü takdirde düzeltmeniz gerekmektedir.

Kredi notu ortalamanız, bankalara ve çeşitli finans kuruluşlarına hem borcunuzun olup olmadığı hem de söz konusu borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız konusunda bilgi verir. Eğer bankalardan sıklıkla kredi alan bir müşteriyseniz, borcunuzu ne kadar düzenli öderseniz ödeyin, kredi notu ortalamanız bankalardan hiç kredi almayan ya da nadiren alan birinin kredi notu ortalamasından daha yüksek olabilir. Yani burada önemli olan şey çok kredi alan bir müşteri olsanız da borcunuza sadık olduğunuzu ve ödemelerinizi hiç geciktirmediğinizi yani güvenilir bir müşteri olduğunuzu göstermenizdir.

Kredi notu ortalamanız herhangi bir nedenle düştüğü takdirde bunu düzeltmeniz mümkündür. Bunun için ödemelerinizi bir plana yerleştirmeniz ve kendinize bir ödeme takvimi oluşturmanız gereklidir. Yani ödemelerinizi kesinlikle geciktirmemeniz ve kendinize bir düzen oluşturmanız şarttır. Eğer bu ödemelerinizin son ödeme tarihlerinizi geciktirirseniz kredi notu ortalamanız kesinlikle düşecektir. Kredi notu ortalamanızı düzeltmek için bu ortalamanın elde edilmesinde göz önüne alınan risk unsurlarını bilmeniz size çok yararlı olacaktır. Kredi notu ortalamasının oluşturulmasında dikkate alınan risk unsurları ve bunların ortalamadaki oranları şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15), Diğer unsurlar (%10). Kredi notu ortalamaları Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmakta ve bu notlar 1ile 1900 arasında değişmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.