Kredi sicilinin temizlenmesi olarak ta bilinen kredi notunun temizlenmesi kişinin kredili ürünlerde çok daha kolay bir şekilde kredi onayı alabilmesi için çok önemlidir. Yaşadığı sorunlar nedeniyle bozuk kredi sicili geçmişi olan kişilerin bunun için bir süre beklemeleri gerekmektedir. Peki, kredi notu kaç yılda temizlenir?

Kredi Notunun Temizlenmesi İçin Ne Kadar Beklemek Lazım 

Findeks kredi notu sisteminde kayıt edilen verilerin saklanma süreleri 5 yıldır. Yani sistem geriye dönük olarak son 5 yıl içindeki verileri dikkate alarak kredi notu ortalaması hesaplaması yapmaktadır.

Bu nedenle kredi sicili geçmişinde olumsuzluk yaşayan kişilerin 5 yıl içinde bu olumsuz verilerinden kurtulmalarına izin verilir. Ancak bunun için mutlaka bu olumsuzluğa neden olan borç tutarının ödenmesi gerekir. Borcunu ödemeyen kişilerin kredi sicillerinin temizlenmesi kesinlikle mümkün değildir.

Merkez Bankası Sicil Temizleme 

Öncelikle Findeks kredi notu sistemi ile Merkez Bankası sicil kayıtlarının farklı oldukları bilinmelidir. Kişinin kredili ürünlerin kullanım ve ödeme alışkanlıklarından oluşan kredi sicili verileri hiçbir şekilde temizlenmemekte ve silinmemektedir.

Hatta Merkez Bankası sicil affı olarak bilinen uygulamada bile sadece kara liste kayıtları silinmekte olup sicil verileri korunmaktadır. Bu nedenle kredi sicilinin temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Burada önemli olan kişinin Findeks kredi notu geçmişini temiz tutmaya çalışmasıdır.

Findeks Kredi Notu 

Günümüzde bankalar kredi onayı verirken Merkez Bankası kredi notu verilerini değil Findeks kredi notu sisteminin verilerini kullanmaktadır. Bu nedenle önemli olan KKB kredi notu verisi olarak ta bilinen Findeks notu seviyenizi iyi tutmaya çalışmaktır.