Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekilebilir?

Kredi notu, kredi çekmek için oldukça önemlidir. Hatta kredi notunuz, kredi çekmenizi sağlayan öncelikli unsurdur diyebiliriz. Bu yüzden kredi çekmek isteyen kişilerin sorduğu sorular hep kredi notu üzerindedir. Kredi çekebilmek için kredi notunuzun kaç olması gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi notu, kredi çekerken karşınıza çıkan en önemli unsurdur. Kredi notunun bu kadar önemli olmasının nedeni, bunun, bankaların sizi ve sizin ödeme alışkanlıklarınızı tanımasına yarayan kıstas olmasıdır. Bankalar, siz kredi çekme talebinde bulunduğunuzda öncelikle kredi notunuza bakarlar. Kredi notunuzun istenen seviyede olması durumunda ayrıca gelir durumunuzun da bunu desteklemesi durumunda kredi talebiniz onaylanabilir. Ancak kredi notunuz riskli ya da az riskli düzeyindeyse yani istenen düzeyin altındaysa bu durumda bankanın sizin kredi talebinizi onaylama ihtimali düşecektir. Bir başka ve düşük ihtimal dahilinde banka size ancak belirli koşulları sağlamanız hâlinde kredi verecektir. Peki, kredi notunuz kaç olursa kredi alabilirsiniz? Bunu öğrenmek için yazımızın devamında verdiğimiz ayrıntılara göz atın.

“Kredi notum kaç olduğunda kredi çekebilirim?” diye merak ediyorsanız öncelikle Findeks platformuna girerek kredi notunuzu öğrenmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Kredi notunuzu 4 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan ve herkesin yararlanabildiği Findeks platformu, size kredi notunuzu gösterecektir. Kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu puan bazında görebilir, renklendirme ile risk seviyenizi anlayabilir, ayrıca sistemin yaptığı Türkiye ortalaması karşılaştırmasıyla kredi notunuzun seviyesini öğrenebilirsiniz. Şimdi, Findeks kredi notunuzu öğrendiyseniz aşağıda yer verdiğimiz açıklamaları okuyarak kredi alıp alamayacağınıza dair bir sonuca varabilirsiniz.

Findeks kredi notunuz sistem tarafından 0 – 1900 arasında puanlanır. Bu puan sizin ödeme alışkanlıklarınıza dayandırılarak oluşturulur. Kredi notunuzu oluşturan etkenler ve bunların yüzdelik oranları şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Dolayısıyla 0 en düşük nottur. Bu notu hiç kimse almak istemez. Çünkü bu not, size kesinlikle kredi verilemeyeceği anlamına gelmektedir. Yani bu not sizin en riskli tüketici grubu içinde olduğunuzu gösterir. 1900 notu ise herkesin almak istediği bir nottur. Bu not sizin kredi almak açısından hiçbir risk taşımadığınızı ve güvenilir olduğunuzu göstermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Öğrenme İş Bankası

0 – 1900 arasında kalan kredi notlarının sınıflaması ise şu şekildedir:

Findeks kredi notunuz 0 – 500 arasında yani kırmızı renk alanında ise bankalardan kredi almanız çok zordur hatta imkânsızdır. Çünkü bu not sizin en fazla risk taşıyan grupta olduğunuzu göstermektedir.

Findeks kredi notunuz 500 – 800 arasında ise renk alanı kırmızıdan turuncuya doğru değişir. Bu not sizin orta riskli grupta olduğunuzu gösterir. Kredi çekebilmeniz için kefil ya da memur kefil olması gerekmektedir.

Findeks kredi notunuz 800 – 1100 arasında ise renk alanı sarı olur. Bu not sizin az riskli gruba girdiğinizi gösterir. Yüksek miktarlarda değil ama normal tutarda bir kredi çekebilirsiniz.

Findeks kredi notunuz 1100 – 1400 arasında ise kredi notunuz iyidir. Zorlanmadan kredi çekebilirsiniz.

Findeks kredi notunuz 1400 – 1900 arasında ise notunuz çok iyi demektir. Bankaların sizi sevdiğini gösterir. Sorunsuz bir müşterisiniz. Siz kredi istemeseniz de bankalar size kredi vermek ister.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.