Bankaların kredi onayı değerlendirme sürecinde değerlendirmeye aldığı farklı pek çok kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki hiç şüphesiz kredi notu ortalamasıdır. Ancak buna ek olarak kişinin sigortalılık durumu ve sigortalılık süresi ile aylık gelir tutarı da onay alabilmesi açısından çok önemlidir. Örneğin işe yeni giren bir kişi kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun konut kredisi onayı almakta zorlanır.

Diğer şartların tamamını karşılayan kişilerin kolay kredi kullanabilmesi için kredi notu en az 1.500 puan olmalıdır. Kredi notu 1.100 puan ile 1.499 puan arasında olan kişilerin ise kredi onayı alabilmeleri aylık gelir tutarları, sigortalılık süreleri ve başvuruda bulundukları kredi tutarına göre değişmektedir. Düşük ihtiyaç kredisi paketleri için genelde kredi onayı daha kolay bir şekilde çıkabilirken yine kişinin kredi notu düşük olmasına rağmen bazen yüksek aylık gelire sahip olması durumunda kredi onayı verilebilmektedir.

Kredi notunun 800 ile 1.100 puan arasında olması ise ne yazık ki kredi onayı alınmasını son derece zorlaştırmaktadır. Bu kişilerin kredi onayı alabilmesi için atmaları gereken ilk adım ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi onay garantisi verilen krediler için başvuruda bulunmaktır. Kara liste içerisinde yer almıyorsanız ve aylık geliriniz kullanmak istediğiniz kredinin geri ödemesini karşılıyor ise bu durumda kesin olarak kredi onayı alabilirsiniz.