Kredi notu bankalar tarafından müşterilerinin her işlemi kayıt altına alınarak hesaplanmaktadır. Bu durumda tüketicilerin kredi kartı ödemeleri, daha önceki kredi çekimleri sistem tarafından sürekli olarak kayıt ve kontrol altında tutulmaktadır. Daha önce yapılmış olan işlemlerin kayıt altında tutulmasının en önemli nedeni ise genellikle daha sonraki işlemler sırasında referans oluşturması olarak ifade edilebilir. Tüketicilerin banka işlemleri bir sistemde toparlanarak sonraki zamanlarda yapılan işlemlerde göz önünde bulundurulmaktadır.

Son zamanlarda tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bankalardan en çok talep ettiği durumların başında kredi geliyor. Bankalar ise kendilerine gelen kredi başvurularını en ince ayrıntısına kadar incelemeyi tercih ediyor. Yapılan incelemelerde tüketicinin geçmiş dönem banka işlemleri de göz önünde bulunduruluyor.

Kredi Notu Ne İşe Yarar ?

Ödemelerin alımlarında sıkıntı yaşamak istemeyen bankaların ödeme gücü olan ve bu duruma inandıkları kişilere kredi verme imkanı bulunduğu için çeşitli zorlukların ve sıkıntıların yaşanması bu anlamda engelleniyor. Kredi notu olumlu işlemler, düzenli ödemeler ile artarken aynı zamanda olumsuz işlemler, yapılmayan ödemeler, geciken borçlar sebebiyle de azalıyor. Bankaların en büyük değerlendirme yolu kredi notlarının incelenmesinden geçiyor.

Bankalar ile görüşerek kredi notunuzu öğrenmek mümkün olduğu için bu doğrultuda bankalardan taleplerde bulunmak daha doğru olabilir. Rahat bir şekilde kredi alabilmek için kredi notunun belirli aralıklarda olması gerekmektedir. Bu sayede bankalar ile ilişkilerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bankalarla görüşerek ortak bir nokta bulabilir ve böylece kredi işlemlerinizi rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Bunun haricinde kredi notu aralıkları bankaların kredi taleplerinize vereceği karşılığı bir anlamda gösterebilir.

0 – 799 kredi puanı: Puanlama sisteminde en düşük aralık olarak ifade edilebilir. Bu aralıkta olan kişilerin kredi alma olasılığı neredeyse yok gibidir. Bu yüzden gecikmiş ödemelerin tamamlanması ve güven sağlayarak puan ortalamasının yükseltilmesi gerekir.

800 – 1299 kredi puanı: Bu not aralığında bulunanların kredi işlemleri de risklidir. Ancak yinede kefil ya da ipotek işlemleri ile kredi almak mümkündür.

1300 – 1499 kredi puanı: Bu grup az risk taşıdığı için genellikle kredi alabilir. Ancak yinede banka tarafından bazı pürüzler çıkarılabilir.

1500 – 1699 kredi puanı: Bu gruptaki kişilerin bankaların gözünde oldukça büyük bir önemi vardır. Ödemelerini zamanında yaptıkları bilinen bu kişiler yüksek ihtimalle sorun yaşamadan kredi çekebilirler.

1700 – 1900 kredi puanı: Bu puan en yüksek grubu oluşturur. İstedikleri zaman rahatlıkla kredi alabildikleri için bankalarla aralarında herhangi bir problem yaşamazlar. Rahatlıkla kredi işlemlerini tamamlayabilirler.

Kolay Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak bankalar tarafından kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalamaları öğrenilmektedir. Kredi çekmek isteyen kişilerde aranılan kredi notu puanı başvuruda bulunulan bankaya göre değişkenlik göstermekte olup kolay kredi veren bankalar orta riskli kredi notu ortalamasına dahi kredi onayı verirken zor kredi veren bankalar ise riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin başvurularını direkt olarak reddetmektedir.

Ancak kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin iyi kredi notu ya da yeşil kredi notu ortalaması olarak ta bilinen kredi notu 1500 puan ve üzerinde bir not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir.

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi kullanmak isteyen kişilerde aranılan not ortalaması kişinin kullanmak istediği kredi türü, kredi tutarı, aylık belgelenebilir geliri ve başvuruda bulunacağı bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin böyle bir zorunluluğu bulunmamakla beraber düşük kredi notu ortalaması sorunu yaşayan kişilerin mutlaka kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Genelde bankalar kredi notu 1300 puan ve üzerinde olan kişilere kredi onayı verirken kredi notu 1200 puan olan kişilerin ise mutlaka yüksek aylık gelir belgesi sunmaları gerekir.