Kredi kullanmak için kredi başvuru formu dolduran kişilerin bankalar ilk olarak kredi notu ortalamalarını değerlendirmeye almaktadır. Yani “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Peki, kredi kullanmak için kredi notu kaç olmalıdır?

KKB Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı almak için kredi notu ortalamalarının en azından kredi kullanabilir seviye olarak kabul edilen az riskli kredi notu ortalaması seviyesinde bulunması gerekir.

Bu da sarı kredi notu olarak ta bilinen kredi notu 1300 puan ve üzeri olarak kabul edilir. İyi kredi notu seviyesi ise kredi notu 1500 puan ve üzeridir. Çok iyi kredi notu ortalaması olarak anılan yeşil kredi notu ortalaması ise kredi notu 1700 ve 1900 puan aralığıdır. Yani en yüksek kredi notu puanı olarak 1900 puan sınır uygulanmaktadır.

Düşük Kredi Notuna Kredi 

Kişinin kredi notunun düşük olması ne yazık ki her zaman için bankalardan kredi kullanırken daha dikkatli olması gerektiği anlamına gelir. Aksi halde kredi onayı almaları son derece zor olur.

Düşük kredi notu ile kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Yine maaşa göre kredi hesaplaması yapılarak aylık belgelenebilir gelir toplamı ile orantılı olan bir kredi başvurusunda bulunması kredi onayı alınmasını kolaylaştıracaktır.

Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Ancak “kredi notu en az kaç olmalı?” sorusunun yanıtı kullanılmak istenen kredi türü ve kredi tutarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse 5000 TL kredi gibi düşük kredi tutarları için orta riskli kredi notu olan kişilere bile onay verilirken yüksek tutarlı konut kredisi paketlerinde ise bazen ortalama kredi notu puanına sahip olan kişilere bile kredi ret kararı verilebilmektedir.

Ev Kredisi İçin Kredi Notu 

Oldukça yüksek tutarlı ve genelde uzun vadeli olan konut kredisi paketlerinde bu nedenle bankalar daha yüksek kredi notu ortalamaları talep etmektedir. Özellikle de 100 bin lira konut kredisi ve üzerinde ki tutarlar için bankalar sadece iyi kredi notu olarak kabul edilen 1.500 puan kredi notu ve üzerine sahip olan kişilerin yapmış oldukları kredi başvurularını kabul etmektedir.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalaması yanı sıra kredi tutarını karşılayabilecek bir aylık gelire ve uzun sigortalılık süresine sahip olmaları istenir. Yeni işe giren kişilerin konut kredisi kullanması mümkün olmayıp aynı zamanda kullanmak istediği konut kredisi tutarının aylık ödemesinin 2 katı kadar maaş gösteremeyen kişilere de konut kredisi kullanma izni verilmez.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Düşük tutarlı ihtiyaç kredisi paketleri için bankalar müşterilerine kolaylıklar sağlarken çoğu banka 5000 TL ihtiyaç kredisi için 1.100 puana kredi onayı verebilmektedir. Ancak yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin daha yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması istenir. Burada bankanın amacı güvenilir kişilere daha fazla borç verirken borç ödemelerinde sorun yaşadığı müşterilerine ise kısıtlı kredi vererek daha az risk üstlenebilmektedir.

Yine kişinin belgelenebilir aylık geliri çok yüksekse yani aylık maaşı kişinin 4 bin lira ise ve aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi kullanacaksa yüksek riskli kredi notu olsa bile kredi verebilmektedir. Bunun yanı sıra kredilerde sigortalılık süresi de çok önemli olup yeni işe girenlere kredi kullanımına bankalar sıcak bakmamaktadır.

Özellikle son yıllarda, bankalarla herhangi bir ilişkisi bulunmayan birini bulmak, samanlıkta iğne aramaya benziyor. Bir evde yaşayan aile bireylerinin sahip oldukları kredi kartı sayısı aile nüfusunun 2 katına yakın. Ayrıca neredeyse hepimiz; mobilya, araba, ev, eğitim, askerlik ya da çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi kullandık ya da kullanmaya devam ediyoruz. Yani Türkiye’de yaşayan bir vatandaşın bankalarla ilişkisinin olmaması biraz zor.

Özellikle geçim konusunda sıkıntı yaşayan aileler, kredi kartı alımı ve kredi kullanımlarına çok daha meyilli oluyor. Konumuza dönecek olursak; hemen herkesin bankalarla bir alışveriş halinde olduğu ülkemizde, kredi notu uygulamasının önemi de iki kat artıyor. Bir bankanın size güvenip güvenemeyeceğini, malesef ki kredi notunuz belirliyor.

Yani bugüne kadar yaptığınız geç ödemeler, Findeks kredi notu sorgulama sayfasına girdiğinizde düşük bir puan olarak size geri dönüş yapıyor. Peki puanınızın düşük mü, yoksa iyi bir müşteri olduğunuzu gösteren bir değerde mi olduğunu nasıl anlayacaksınız? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

findeks-kredi-notu

Yukarıda 0 ile 1900 arasında değişen bir değer tablosu görüyoruz. Bu tabloda 1900 puan en yüksek puandır. Ayrıca yine renklerle belirtilen gruplar da; kırmızı “en riskli”, turuncu “orta riskli”, sarı “az riskli”, yeşil “iyi” ve  koyu yeşil rengi ” çok iyi” grup olarak belirlenmiştir. Siz Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaptığınızda karşınıza çıkacak bu ekranda yukarıdaki gibi kredi notunuz yazar.

Peki, kredi notu kaç olmalıdır? 1600 ve üzerinde bir puana sahipseniz, hemen her bankadan rahatlıkla kredi kartı çıkarabilir ve kredi başvurularınıza olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Yani en az açık yeşil ile belirtilen “iyi” grubunda yer almanız gerekiyor. Bankalar, genellikle orta riskli ve az riskli gruptaki puana sahip tüketicilere de kredi kartı ve düşük limiti verebiliyor ancak gelir belgesi, maaş ve varsa üzerinize kayıtlı mülkleri belirtmeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca yine orta riskli ve az riskli grupta bulunan kişiler, kefil göstererek de banka kredisi çekebiliyorlar.

Kredi notu, artık bankaların verdikleri kredilerde uyguladıkları faiz oranlarında da etkili oluyor. Notu yüksek bir tüketici kredi çektiğinde daha düşük faiz olanaklarından yararlanırken, riskli gruba giren tüketicilerin banka kredisi faizleri diğer müşteriye oranla daha yüksek olacaktır. Yukarıda belirtilen renklerin puan olarak karşılığı ise şöyle;

En Riskli( Kırmızı Grup ): 0 ile 799 puan arası

Orta Riskli ( Turuncu Grup ) : 800-1299 puan arası

Az Riskli (Sarı Grup): 1300-1499 puan arası

İyi ( Açık Yeşil Grup): 1500-1699 puan arası

Çok iyi ( Koyu Yeşil Grup): 1700-1900 puan arası

Ayrıca bazı bankaların iyi olarak belirledikleri taban puanı da değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin HSBC bankası için 1650 puan “iyi” grubunun tabanı olarak kabul edilirken, ING Bank için bu taban puan 1700 puandır. Yine de Türkiye ortalamasının üzerinde yer almak istiyor ve bankalardan rahatlıkla kredi kartı çıkarıp kredi çekebilmek istiyorsanız, kredi notunuzu 1600 puanın üzerinde tutmalısınız.

Son dönemde ülkemizde bir hayli konuşulan bankacılık terimlerinden biri olan kredi notu; bankalardan aldığınız hizmetin kalitesini belirleyen en temel şeylerden biridir. Genelde borçlarınızı ödeme durumunuza göre biçimlenen kredi notunuzu ne kadar yüksek tutarsanız o kadar kaliteli hizmet alırsınız desek yalan olmaz.

Bankalar kredi notunuzu değerlendirirken çoğunlukla Türkiye’nin kredi notunu dikkate alırlar. Eğer sizin kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde ise hem kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artar hem de çok daha uygun faizler ile kredi alırsınız. 2015 yılı Türkiye kredi notu ortalaması 1300 puan civarındadır. Bu rakamın alt kısmı riskli gruba girerken üst kısmı ise iyi gruba girmektedir. Aslında bankaların çoğu 1100’ü kredi notu için temel alıyor olsa bile bu rakam ortalamanın aşağısında kaldığı için 1300 rakamını ve yukarısını kredi notu için güvenilir sınır olarak belirlediler.

Eğer kredi notunuz bu rakamların üzerindeyse bankalar size çok düşük faizler ile kredi sunmak, kefilsiz veya teminatsız kredi vermek gibi pek çok faaliyette bulunabilir. Bu durumun tam tersinde ise kredi notunuz düşükse yükselttikten sonra kredi için başvurun. Eğer böyle yapacak olursanız çok daha uygun maliyetle kredi çekebilirsiniz.

Ortalamanın üzerinde bir kredi notuna sahipken kredi çekmiş iseniz; notunuzu düşürmemeye özen gösterin. Zira eğer kredi notunuz düşerse; bankanızın size sunduğu avantajların pek çoğunu da kaybetme ihtimaliniz bulunuyor. Bunun için de kredi kartı ödemelerinizi, fatura ödemelerinizi zamanında ve tam yapmanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse 1400 ve üzeri kredi notunuz varsa bankalar size hizmet verebilmek ve müşterileri olmanızı sağlamak için kıyasıya bir rekabete girecektir.