Kredi Notu Kaç Olmalı 2018 ?

Kredi Notu Kaç Olmalı 2018 ?

Kredi ve kredi kartı kullanımı için, bankaların müşterilerini risk gruplarına göre ayırt etmesine yarayan bir sistem olan kredi puanı sistemi, herkes için geçerli olan ve sürekli güncellenen, değişen bir puanlamadır. Kredi kayıt bürosu, kredi notlarını hesaplamakta ve finans kuruluşları ile paylaşmaktadır. Bir bankaya gittiğinizde, kredi puanınızı danışmanlar görebilir, son beş yıldaki tüm hareketleriniz, gecikmiş borçlarınızı ya da takibe düşmüş, dosyası açılmış ödemelerinizi görebilir.

Kredi notu en az kaç olmalıdır, hangi aralıkta değişir?

Kredi notlarının oluşması için, son beş sene içinde kredi kartı kullanmış ya da kredi çekmiş olmanız gerekiyor. Eğer bu tarz bir faaliyetiniz olmadıysa, kredi notunuz olmayabilir. Kredi puanı, verilerin değerlendirmesi esas alınarak 1 ile 1900 arasında değişen bir aralıktadır.

Kredi kullanmak için en az kaç puanım olmalı?

KKB’nin puan sorgulama sistemi markası olan Findeks’ten öğrenebileceğiniz kredi notlarınız, bir bankaya başvuru yaptığınızda olumlu ya da olumsuz bir sonuç çıkacağı yönündeki bilgiyi verir. Kredi notlarına göre herkes, 5 farklı grupta sınıflandırılmıştır.

Kredi notu aralıklarına göre riskli sınıflar

1-699 puan arası: En riskli sınıf

En riskli grup olarak değerlendirilen bu gruba, kredi çıkma ihtimali zayıftır. Eğer kredi notunuzu arttırmak istiyorsanız düzenli ödeme yaptığınız bir kredi kartınız olmalı. Zaman içerisinde borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınızda, kredi notunuz artacaktır.

700-1100 puan arası: Orta riskli sınıf

Kredi çıkma ihtimali düşük olan bir gruptur, ancak gelir durumuna göre, maaş bordrosuna göre kredi alma ihtimali de vardır. Eğer bu aralıkta bir notunuz varsa, bankalar ile kredi konusunda görüşebilirsiniz, eğer kredi çıkmıyorsa ve sürekli red alıyorsanız, birkaç ay kredi notunuzu arttırmak için düzenli ödeme yapmanız şarttır.

1100-1500 puan arası: Az riskli

Az riskli sınıf, kredi konusunda ilk iki gruba göre şanslıdır. Kredi kullanımı konusunda bankaların az risk gördüğü, iyi ödeme yapan sorunsuz müşteriler olarak görülürler. Ancak sigortanız yoksa, maaşınız yoksa bu grupta olsanız dahi kredi çıkmama riski, ya da ihtiyacınıza göre daha düşük çıkma riski vardır, unutmayın.

1500-1700 puan arası: İyi

Kredi notunuz 1500 üzerindeyse, muhtemelen kredi kullanımı konusunda bir problem yaşamazsınız. Risksiz sınıflardan bir tanesidir.

1700 puan üzeri: Çok iyi

En risksiz kredi notu sınıfında yer alıyorsanız, bankalardan kredi kullanımınız çok sancısız olur. Artı olarak, değişken faizler noktasında muhtemelen diğer müşterilerinden farklı olarak size daha düşük faiz ya da daha masrafsız krediler sunma olanakları da olacaktır.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Gelelim, düşük kredi notlarından dert yanan ve kredi notunu nasıl yükselteceği konusunda kafasında soru işareti olan kişilere… Kredi notu yükseltmenin en önemli yolu, eğer borcu beklemede bir kart ya da krediniz varsa, ödeme durumunuz yoksa onu bir an önce yapılandırmanız. Unutmayın ki ödemedikçe bu durum kredi puanınızı daha olumsuz etkilemeye devam edecektir. Kredi notunuz düşükken, olumsuz cevap alacağınız kredilere ısrarla başvurmanız da büyük hatadır. Çünkü her olumsuz sonuç notunuzu düşürücü etki yapan bir detaydır.

Eğer bir kredi kartınız varsa ve düzgün bir şekilde kullanıyor, ödemesini yapıyorsanız bu kredi notunuzu yükselten bir faktördür. Bir gün gecikmesi olan bir ödeme dahi size eksi yansıyabilir. Kredi notunuzu sms yolu ile tüm operatörlerden öğrenebilirsiniz, findeks web sitesine giderek bilgi alabilirsiniz. Findeks kredi notu raporunda son yıllardaki tüm kart ve kredi ödemelerinizin performansı yer almaktadır. Belgeyi inceleyip, fikir edinebilirsiniz.

findeks-kredi-notu

En Riskli( Kırmızı Grup): 0 ile 799 puan arası

Orta Riskli ( Turuncu Grup) : 800-1299 puan arası

Az Riskli (Sarı Grup): 1300-1499 puan arası

İyi ( Açık Yeşil Grup): 1500-1699 puan arası

Çok iyi ( Koyu Yeşil Grup): 1700-1900 puan arası

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. mesut dedi ki:

  Bankalar kesinlikle kredi notuna dikkat etmek istemiyor baktığımız zaman kredi notu denilen şey tamamen uydurma kredi notum düşük olmasına rağman garanti bankasından kredi çektim

 2. hakan dedi ki:

  kredi notu belirlenirken ki unsurlar kesinlikle legal değil bankada paran varsa yüksek kredi notu alırsan ister hırsız ister uğursuz!

 3. fatma dedi ki:

  Bankalar kredi notlarını çok önemsiyor bence, o banka ile ilerde yapacağın yeni işlerde de oldukça dikkat ediliyor gördüğüm kadar ile.

 4. Kübra dedi ki:

  Kredi notlarımızı nasıl öğrenebileceğimizle ilgili bilgilerin yer aldığı bu yazıyı merakla ve hayranlıkla okudum çok faydalı bilgiler yer alıyor teşekkürler.

 5. fatma dedi ki:

  Çoğu insan kredi kartı kullanıyor ve bu bilgilere ihtiyaç duyuyor. Bu bilgileri bir araya getirmeniz çok iyi olmuş, teşekkür ederiz.

 6. Aylin dedi ki:

  Yahu okul hayatı bitti, notlar bir türlü bitmedi! Demek kart kullanımız vs. de puanlandırılıyor. Kredi notum kaç merak ettim, hemen gidip bakacağım.

 7. fatma dedi ki:

  banka kredilerinde kredi notunun önemi gerçekten etkiliymiş… bu yazı sayesinde kredi notumu rahatlıkla öğrenebilir ve aynı zamanda rahatlıkla banka kredimi çekebilirim.

 8. Yağıbol dedi ki:

  evet, kredi notu bankalar için çok önemli. ben birkaç kere garantiye başvurdum kart için reddedildi ama akbank başvurumu kabul etti

 9. hande dedi ki:

  bankalar kredi notunu belirlerken sadece tek bir şeye dikkat etmiyor. her şeye dikkat ediyorlar. bunda ne meslek yaptığınız, maddi durumunuz, gayrimenkul miktarınız, banka soruşturmasına uğramış mısınız gibi faktörler yer alıyor.

 10. seyfettin dedi ki:

  findeks puanım 1670 ama kredi kart limitim 5.000 yükseltme başvurularım red geliyor

  1. Gülcan Özer dedi ki:

   Aylık belgelenebilir gelir tutarınız nedeni ile olabilir. Çünkü banka kredi kartı limitini belirlerken kredi notu kadar belgelenebilir aylık gelir tutarını da dikkate almaktadır.

 11. Selo dedi ki:

  Kredi notum1690 ama kredi çekemiyorum nedeni çok kredi başvurusu yaptım diye dedilerki 15 20 gün sonra birdaha başvuru yapın çekersiniz gene olumsuz oldu ne yapmalıyım

 12. Sedat dedi ki:

  Bir haciz kaydım vardı ve kaldırıldı kredi notum yükselince arac kredisi cekebilirmiyim gecmişte olan bu haciz kaydı engel olurmu acaba

 13. Memdu dedi ki:

  Kredi notum 1809 serbest meslek sahibiyim gelir belgem yok ne kadar kredi cekebilirim

 14. Zahıt dedi ki:

  Kredı notum900kredı kullanabılırmıyım konut kredısı aylık gelirim 3000

 15. ramazan dedi ki:

  borşlarımı hep zamanında önce yatırrım bi çokkezde krediyi erken kapatırım kredi notum çok iyi iki hafta önce 34 bin tl kredi borcunu erken kapattım düşük faizde kredi çekmek için ama bankalar bana kredi vermedi üç ayrı baknadan denedim olumsuz yanıt aldım üstelik maaşım yüksek ve belgeleyebilyorum

 16. Anonymous dedi ki:

  2016 son dönemi olduğu için gerekli kotalar doldurulmuştur ve bunun yanında banka kredi verme eğilimleri sıkılaştırılmış durumda, bu nedenle boş yere başvuru yapıp notunuzu düşürmeyin.Şubat başı itibariyle kredi başvurularını yaptığınız taktirde olumlu geri dönüş olacaktır.

 17. nermin dedi ki:

  kredi puanm1809 iyimidr

YORUM YAZ