Kredi ve kredi kartı kullanımı için, bankaların müşterilerini risk gruplarına göre ayırt etmesine yarayan bir sistem olan kredi puanı sistemi, herkes için geçerli olan ve sürekli güncellenen, değişen bir puanlamadır. Kredi kayıt bürosu, kredi notlarını hesaplamakta ve finans kuruluşları ile paylaşmaktadır. Bir bankaya gittiğinizde, kredi puanınızı danışmanlar görebilir, son beş yıldaki tüm hareketleriniz, gecikmiş borçlarınızı ya da takibe düşmüş, dosyası açılmış ödemelerinizi görebilir.

Kredi notu en az kaç olmalıdır, hangi aralıkta değişir?

Kredi notlarının oluşması için, son beş sene içinde kredi kartı kullanmış ya da kredi çekmiş olmanız gerekiyor. Eğer bu tarz bir faaliyetiniz olmadıysa, kredi notunuz olmayabilir. Kredi puanı, verilerin değerlendirmesi esas alınarak 1 ile 1900 arasında değişen bir aralıktadır.

Kredi kullanmak için en az kaç puanım olmalı?

KKB’nin puan sorgulama sistemi markası olan Findeks’ten öğrenebileceğiniz kredi notlarınız, bir bankaya başvuru yaptığınızda olumlu ya da olumsuz bir sonuç çıkacağı yönündeki bilgiyi verir. Kredi notlarına göre herkes, 5 farklı grupta sınıflandırılmıştır.

Kredi notu aralıklarına göre riskli sınıflar

1-699 puan arası: En riskli sınıf

En riskli grup olarak değerlendirilen bu gruba, kredi çıkma ihtimali zayıftır. Eğer kredi notunuzu arttırmak istiyorsanız düzenli ödeme yaptığınız bir kredi kartınız olmalı. Zaman içerisinde borçlarınızı düzenli ödemeye başladığınızda, kredi notunuz artacaktır.

700-1100 puan arası: Orta riskli sınıf

Kredi çıkma ihtimali düşük olan bir gruptur, ancak gelir durumuna göre, maaş bordrosuna göre kredi alma ihtimali de vardır. Eğer bu aralıkta bir notunuz varsa, bankalar ile kredi konusunda görüşebilirsiniz, eğer kredi çıkmıyorsa ve sürekli red alıyorsanız, birkaç ay kredi notunuzu arttırmak için düzenli ödeme yapmanız şarttır.

1100-1500 puan arası: Az riskli

Az riskli sınıf, kredi konusunda ilk iki gruba göre şanslıdır. Kredi kullanımı konusunda bankaların az risk gördüğü, iyi ödeme yapan sorunsuz müşteriler olarak görülürler. Ancak sigortanız yoksa, maaşınız yoksa bu grupta olsanız dahi kredi çıkmama riski, ya da ihtiyacınıza göre daha düşük çıkma riski vardır, unutmayın.

1500-1700 puan arası: İyi

Kredi notunuz 1500 üzerindeyse, muhtemelen kredi kullanımı konusunda bir problem yaşamazsınız. Risksiz sınıflardan bir tanesidir.

1700 puan üzeri: Çok iyi

En risksiz kredi notu sınıfında yer alıyorsanız, bankalardan kredi kullanımınız çok sancısız olur. Artı olarak, değişken faizler noktasında muhtemelen diğer müşterilerinden farklı olarak size daha düşük faiz ya da daha masrafsız krediler sunma olanakları da olacaktır.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Gelelim, düşük kredi notlarından dert yanan ve kredi notunu nasıl yükselteceği konusunda kafasında soru işareti olan kişilere… Kredi notu yükseltmenin en önemli yolu, eğer borcu beklemede bir kart ya da krediniz varsa, ödeme durumunuz yoksa onu bir an önce yapılandırmanız. Unutmayın ki ödemedikçe bu durum kredi puanınızı daha olumsuz etkilemeye devam edecektir. Kredi notunuz düşükken, olumsuz cevap alacağınız kredilere ısrarla başvurmanız da büyük hatadır. Çünkü her olumsuz sonuç notunuzu düşürücü etki yapan bir detaydır.

Eğer bir kredi kartınız varsa ve düzgün bir şekilde kullanıyor, ödemesini yapıyorsanız bu kredi notunuzu yükselten bir faktördür. Bir gün gecikmesi olan bir ödeme dahi size eksi yansıyabilir. Kredi notunuzu sms yolu ile tüm operatörlerden öğrenebilirsiniz, findeks web sitesine giderek bilgi alabilirsiniz. Findeks kredi notu raporunda son yıllardaki tüm kart ve kredi ödemelerinizin performansı yer almaktadır. Belgeyi inceleyip, fikir edinebilirsiniz.

findeks-kredi-notu

En Riskli( Kırmızı Grup): 0 ile 799 puan arası

Orta Riskli ( Turuncu Grup) : 800-1299 puan arası

Az Riskli (Sarı Grup): 1300-1499 puan arası

İyi ( Açık Yeşil Grup): 1500-1699 puan arası

Çok iyi ( Koyu Yeşil Grup): 1700-1900 puan arası