Kredi kullanmak isteyen ancak düşük kredi notu ortalaması neden ile kredi onayı almaları zor görünen kişilerin kesinlikle risk üstlenmeden kredi notunu yükseltme teknikleri uygulamaları gerekir. Çünkü kredi reddi ne yazık ki kredi notunu düşüren nedenler arasında yer almakta olup bu da her olumsuz sonuçlanan kredi başvurusundan sonra kişinin kredi onayı almasını biraz daha zorlaştırır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek pek çok farklı yöntem bulunmakla beraber gerçekten bu yöntemlerin kullanılması durumunda kredi notu belirli bir süre sonunda yükselecektir.

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri 

  • Kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borcu gibi bankalara olan tüm ödemelerinizi düzenli olarak yapın. Asla borç ödemesinde gecikmeye düşmeyin, borcun tamamını ödeyemediğiniz durumlarda ya borç taksitlendirme başvurusunda bulunun ya da ödeyebildiğiniz kadar kısmını yatırmaya çalışın.
  • Kredi kartınız bulunuyor ise her ay kredi kartı limiti dahilinde alışveriş yapın ve kredi kartı son ödeme tarihi geldiğinde toplam borç tutarını ödeyin.
  • Tüm ödemelerinizi banka hesabınız üzerinden yapın. Kira ödemesi, fatura ödemesi ve okul taksiti gibi tüm düzenli ödemeler için bankanızdan otomatik ödeme talimatı verin ve faturalarınızı mutlaka son ödene tarihi içinde ödemeye çalışın.
  • Maaşınızın banka hesabına yatmasını sağlayın. Mutlaka bu hesaba ait bir bankamatik kartı edinin. Nakit harcamaya son verin ve küçük harcamaları bankamatik kartı ile yapın.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Yukarıda yazan şartlara uymanız durumunda kredi notu ortalamanız kademeli olarak yükselir. Kredi notu güncellemesi artık nerede ise günlük yapılmakta olup bu süre boyunca not ortalamanız kademeli olarak yükseltilmeye devam edilir. Yaklaşık 3 ay içinde kredi notu ortalamanız kredi kullanabilir kredi notu ortalaması seviyesine çekilecektir.