Bankaların istisnasız tümü kredi başvuruları için değerlendirme yaparken baz aldıkları en önemli veri kredi notu adı verilen finans verisidir. Bu veri kişinin mali durumunu gösterir ve aynı zamanda şimdiye kadar yapmış olduğu ödemelerin bir göstergesidir. Yani banka sözünde duran, borcunu zamanında ödeyen ve aylık geliri giderine göre daha yüksek olan kişilere kredi vermeyi tercih eder.

Kredi notu güncellemesi belirli periyodlar dahilinde yapılır. Bu nedenle kredi notunun yükselmesi için mutlaka belirli bir süre geçmesi gerekir. Yine kredi notunu yükseltmek için ödemelerin düzenli olarak yapılması, kişinin kredi borcu ya da kredi kartı gibi borçları var ise bu borçların kapatılması ve mümkünse aylık gelir miktarının arttırılması gerekir. Bunların hepsi kredi skoru için büyük hızla olumlu sonuçlar verir.

Kredi skoru güncellemesi yaklaşık 30 günlük periyodlar dahilinde yapılmaktadır. Bu sayede kişinin aylık ödemeleri kredi skoruna yansıtılmakta ve olumlu ya da olumsuz olarak bankalar kredi notunu takip etmeye devam edebilmektedir. Günümüzde kredi notu sorgulama işlemi için bankaların yanı sıra internet siteleri de hizmet vermekte olup ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetinden kredi notu sorgulama siteleri üzerinden yararlanmanız mümkündür.