Bankaların kredi onayı sürecinde en çok önem verdikleri konular arasında yer alan kredi notu farklı pek çok etkene bağlı olarak belirlenmektedir. Yine bu etkenler değişken olduğu için kredi notu ortalaması da sürekli olarak güncellenir. Bu güncelleme düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler için kredi notlarını yükseltme konusunda büyük bir avantajdır. Peki, kredi notu güncellemesi ne zaman yapılır?

Kredi notu güncellemesi her 3 ayda bir yapılır. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişilerin 3 ay içerisinde gerekli hamleleri yaparak kredi ortalamalarını yükseltme şansı bulunur. Bunun için ilk yapmanız gereken gecikmeli bir borcunuz var ise mutlaka bunun kapatılması, kredi kartı borçlarının bu 3 aylık süreçte her zaman tamamının ödenmesidir. Yine buna ek olarak hesaptan otomatik ödeme talimatı verilmesi ve düzenli ödemelerin tümünün hesaptan yapılması da kredi notu açısından son derece önemlidir.

Bu şekilde banka sizi güvenilir bir müşteri olarak kabul edecek ve bu da kredi notu ortalamanıza olumlu bir şekilde yansır. Burada önemli olan kişinin bu süre zarfında ödemelerini mutlaka aksatmadan yapması ve mümkün olduğunca banka hesabına girdi çıktı yaparak hesabını hareketli tutmasıdır.