Kredi notu ortalaması hesaplaması Findeks sistemi tarafından yapılmaktadır. Findeks kredi notu sistemi farklı değişkenleri temel almakta olup, temel alınan bilgiler değişken oldukları için sistem sürekli olarak güncellenmektedir. Peki, kredi notu kaç ayda bir güncellenir?

Kredi Güncel Notu Nedir?

Kredi notu verileri düzenli olarak güncellenmekte olup kredi notu sorgulaması sonucu elde edilen not kredi güncel notu olarak isimlendirilmektedir. Bu sorgulama sonucunda elde edilen kredi notu ortalaması bankaların kredi başvurusu değerlendirmelerinde kullandıkları not ortalamasıdır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek tutmaya çalışmaları önemlidir.

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Findeks kredi notu sistemi ilk kurulduğu dönemde bilgiler aylık olarak güncellenirken sürekli olarak sistemin geliştirilmesi ile bugün artık günlük güncellemeler yapılmaktadır. Banka veri tabanından elde edilen bilgilerin rapora eklenmesi yaklaşık 2 günü bulmakta olup bu nedenle kredi ödemesinin gecikmesi ya da kredi kartı ödemesinin gecikmesi aynı gün kredi notu ortalamasını etkilemesi söz konusu olmamaktadır.

Düşük Kredi Notuna Kredi 

Kredi notunun düşük olması durumunda yapılması gereken kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda yapılmasıdır. Bilindiği üzere düşük kredi notuna kredi veren bankalarda bulunmakta olup burada önemli olan kişinin not ortalamasına göre başvuruda bulunmasıdır. Maaşa göre kredi hesaplaması yapılmalı, ipotekli ihtiyaç kredisi gibi paketlere başvuruda bulunularak kredi onayı alma ihtimali yükseltilmelidir.