Günümüzde herkes bankalar üzerinden kredi kullanarak ihtiyaçlarını gidermektedir.Sizlerde bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz fakat bankalar sizlere kredi vermeden önce mutlaka sizlerin finansal geçmişinize ve kredi notu puanınıza bakarak sizlere kredi imkanı vermektedir.Bu kıstaslar arasından kredi notu puanınız çok önemli bir yere sahiptir eğer kredi notunuz düşükse bankalardan kredi kullanamamaktasınız.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Günümüz de kredi notu hesaplamanın birden fazla yol ve yöntemi bulunmaktadır.

  • Bunlardan en çok bilineni findeks resmi sitesinden bakiye satın alarak kredi notunuzu hesaplayabilir ve kredi notunuzu yükseltme üzerine tavsiyeler alabilirsiniz.
  • Bir başka yol ise Gsm operatörler üzerinden tc no ile 7 – 9 tl arasında bir ücret ödemek koşuluyla kredi notunuzu hesaplayabilirsiniz.
  • Banklardan kredi kullanma sırasında bankalar sizin adınıza ücretsiz olarak kredi notu hesaplama işlemini yapar bu şekilde ücretsiz olarak kredi notu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu etkileyen pek çok etmen bulunmaktadır.Ama genel olarak ele alıcak olursak kredi notunu etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir.

  • Geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz finansal işlemler
  • Kullanmış olduğunuz kredilerin düzenli ödeme periyodları yani eğer kredilerinin asgari ödeme tutarını ödemede geçiktirme yaşıyorsanız bunlar kredi notunuzu olumsuz etkilenmektedir.
  • Adınıza düzenlenen faturaların düzenli ödenmesi kredi notunuzu olumlu etkilemektedir.
  • Kredi kullanma sıklığınız kredi notunuza etki yapmaktadır.

Yukardaki etmenler genel olarak kredi notunuzu etkilemektedir.Kredi notunuz 900’ün altında olması durumunda bankalar sizlere kredi vermek için sizlerde hipotek veya kefil gibi ekstra şartlar isteyebilmektedir.