Kredi onayı alma konusunda önemli belirleyenlerden biride kredi notu ortalamasıdır. Kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasına göre başvuruda bulunması çok önemlidir. Bu durumda düşük kredi notuna kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurulması dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesinde farklı kriterler rol oynamaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi kişinin kredi borcumu ödeyemiyorum diyerek son ödeme tarihi geçmesine rağmen bankalara borcunu ödememesidir. Bu durumda kredi skoru daha gecikmeye düştüğünüz ilk günde düşmeye başlar ve gecikme uzadıkça düşüş devam eder.

Kredi borcunun ödenmemesi sonucunda kişinin yasal takip altına girmesi durumunda ise sıfır kredi notu olarakta bilinen kara listeye girmek durumu ortaya çıkar ki bu durumda bir daha bankalardan kredi kullanılması nerede ise imkansız hale gelir.

Yeni Kredi Kullanmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kişinin tüm kredi ödemeleri düzenli olsa dahi yeni kredi kullanmak kişinin kredi risk oranını arttırdığı için kredi notunun düşmesine neden olur. Ancak bu düşüş kısa sürelidir ve siz borcunuzu ödemeye devam ettiğiniz sürece kredi notu yine kademeli olarak yükselir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 

Kişinin düşük kredi notu ortalaması olması durumunda önünde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak kredi notunu yükseltmek ve ardından kredi başvurusunda bulunmaktır. İkinci seçenek olarak ise kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurmaktır. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmak kredi onayı alma  şansınızı arttırır.