Kredi notunuzun düşük olması bazı durumlardan kaçınmanızı gerektirir. Bu durumlardan kaçınmanız kredi notunuzun daha da düşmesini engeller. Kredi notunuz zaten düşükken hiç bilmeden ve farkında olmadan yapabileceğiniz eylemler kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle yazımızı okuyarak ne gibi durumlardan uzak durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunuz Düşükse Bunlardan Uzak Durmalısınız

Bankadan Kredi Talep Etmek

Düşük kredi notuyla bankadan kredi talep etmeniz kredi talebinizin reddedilmesine neden olabilir. Teminatınız ya da kefiliniz yoksa ve bankadan kredi çıkacağından emin değilseniz kredi başvurusu yapmaktan kesinlikle uzak durmalısınız. Kredi talebinize aldığınız red cevabı kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacaktır. Kredi almaya ihtiyacınız varsa önce kredi notunuzu yükseltmek için bir süre çalışma yapmalı sonra kredi başvurusu yapmalısınız.

Ödemeleri Geciktirmek

Eğer yapmanız gereken ödemeler varsa ancak bunları sürekli geciktiriyorsanız kredi notunuz borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca ve borcunuza faiz uygulandığı sürece düşmeye devam edecektir. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli yaparak ve borçlarınızı ertelemeyerek kredi notunuzun düşmesini önleyebilir, yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Devlete Olan Borçlarınızı Ödememek

Devlete borcunuzu ödememeniz kredi notunuzun düşmesine neden olan önemli etkenlerden biridir. Eğer devlete olan vergi borcunuzu, prim borcunuzu, GSS borcunuzu ve benzeri borçlarınızı ödemezseniz, geciktirirseniz ve ertelerseniz kredi notunuz yükselmeyecek aksine düşecektir. Bu nedenle devlete olan borçlarınızı mutlaka önemsemelisiniz.

İcra Müdürlüğüne Sevk Edilen Borçlarınızla İlgilenmemeniz

Eğer icra müdürlüğüne sevk edilen borçlarınız varsa ve siz bunlarla ilgilenmezseniz bu durum sizin kredi notunuzu çok olumsuz şekilde etkileyecektir. İcra müdürlüğüne sevk edilen borçlarınızla mutlaka ilgilenmeli ve borçlarınızı taksitlendirerek borcunuzun olduğu şahısla, bankayla ya da şirketle uzlaşma yoluna gitmelisiniz.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Ne Yapmalısınız?

Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler önemlidir. Kredi notunuzu yükseltmek için geciken borçlarınızı mutlaka ödemeniz gerekir. Geciktirdiğiniz borçların tümünü ödedikten sonra ödemelerinizi çok düzenli şekilde yapmalı ve ödeme alışkanlıklarınızın sürekli düzenli olmasına özen göstermelisiniz.

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle kredi kartınızın ekstre borcunu düzenli olarak ödemeniz gerekir. Bu borcunuzun sadece asgarî tutarını değil asgarî tutardan fazlasını ve mümkünse tümünü ödemeniz gerekir. Böylece kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi notunuzu yükseltmenin bir yolu da kredi kartınızı her ay mümkün olduğunca çok kullanmak ve sonra gelen ekstre borcunun tümünü ödemektir. Eğer kredi notunuzu etkileyecek başka olumsuz bir durum yoksa ve kredi kartınızı en az üç ay boyunca bu şekilde kullanırsanız kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuz yükseldikten ve Türkiye ortalaması olan 1450’yi geçtikten sonra bankalardan kredi talep edebilirsiniz. Eğer düşük faizli ve çok avantajlı kredi almak isterseniz kredi notunuzu daha da yükseltmeniz gerekir.