Kredi Notu Nedir?

Bankaların sadece kimlik numarası üzerinden kişinin bankalar üzerinden gerçekleştirdiği mali işlemlerin ortalamasını gördüğü sisteme Findeks adı verilmektedir. Bu sistemde bankaların sunduğu kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi kullanmak gibi  kredili işlemleri kullanan herkesin kaydı bulunur.

İşte kişiye açılan bu kayıt ve kişinin yaptığı işlemlere göre hesaplanan kişisel ödeme performansının ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. İlk kurulduğu dönemde sadece bankaların kredi başvurularını değerlendirme amacı ile kullandığı bu ortalama bugün taksitli cep telefonu satışından araç kiralamaya kadar yapılacak olan pek çok işlemde temel alınan en değerli bilgi olarak kabul edilmektedir.

Düşük Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Yapılan kredi notu sorgulama işlemi sonucunda elde edilen not ortalaması belirli bir skala üzerinden değerlendirilmektedir. Ortalama sonucunda elde edilebilecek en düşük kredi notu puanı sıfır olarak belirlenirken en yüksek kredi notu puanı ise 1900 puandır. Kredi notu 1200 puanın altında olan kişilerin düşük kredi notu ortalamasına sahip oldukları kabul edilir.

Kişinin kredi notunun düşük olması bankacılık işlemleri için başvuruda bulundukları dönemde kredi onayı almak konusunda zorlanacakları anlamına gelirken aynı zamanda yüksek tutarlı konut kredisi kullanamayacakları anlamına da gelir. Kişinin kredi notu ortalaması yükseldikçe hem kredi onayı almaları konusunda işleri bankalarca kolaylaştırılmakta hem de daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanmalarına izin verilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Kullanabilir Mi?

Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunduğu gibi burada belirleyici olan kredi notu ortalamasının kaç puan olduğu ve kullanılmak istenen kredi tutarıdır. Örneğin kişinin kredi notunun düşük olmasına rağmen aylık gelirinin yüksek ve kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesinin düşük olması durumunda kredi onayı almaları mümkündür.