Bankalardan kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Belirli bir seviyenin altında kalan kişilerin ise ne yazık ki kredi kullanmalarına izin verilmemektedir.

Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli bir seviyede not ortalamalarını tutmaları gerekir. Özellikle de yüksek tutarlı krediler için daha yüksek kredi notu ortalaması istenirken teminatlı krediler ve düşük tutarlı krediler için ise düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kişinin ödeme düzenini ve mali karnesini gösteren puan ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Bu ortalamaya bakılarak aslında bir kişinin borçlarını ne kadar düzenli ödediği hakkında fikir sahibi olunması nedeniyle günümüzde pek çok alanda kredi notu ortalaması kullanılmaktadır. Özellikle de taksitle eşya ve hizmet satan şirketler ile araba kiralama şirketleri kredi notu sorgulaması yaparak gelen talepleri değerlendirmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması için kullanılan belirli kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin ortalamalarının alınması sonucunda hesaplanan not ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu hesaplamasında bankaların temel aldıkları en önemli veri kişinin kredi kartı borcu, kredi borcu ve kredili mevduat hesabı ödemelerinin düzeni bulunur. Borcunu düzenli ödeyen kişilerin yüksek kredi notu ortalaması bulunurken borcunda sürekli gecikmeye düşen ya da borcunu ödemeyen kişiler ise düşük kredi notu ortalaması ile cezalandırılmaktadır.

Düşük Kredi Notu Olana Kredi Verilir Mi?

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar bulunmakta olup burada belirleyici olan kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu ortalaması, kullanmak istediği kredi tutarı ve aylık belgelenebilir gelir tutarıdır. Yani kredi notu 1300 olan bir kişi altın teminatlı kredi için onay alabilirken 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık gelir seviyesi uygunsa en azından kredi notu 1500 puan ve seviyesinde yer almaktadır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar diğer bankalara oranla daha kolay kredi onayı vermekte olup burada banka için belirleyici olan önemli etken müşterisinin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğidir.

Genelde daha yüksek kredi faiz oranları uygulayan ve yüksek kredi dosya masrafı alan bankalar daha kolay kredi onayı vermekte olup yine de çok riskli kredi notu ortalaması olan ya da kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmamaktadır. Bunun nedeni borcunu ödemeyen kişilerin cezalandırılarak bankalardan kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini düzenli olarak yapmalarını sağlamak adına baskı oluşturabilmektir.