Kredi Notu Düşük Olan Konut Kredisi Kullanabilir Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Konut kredileri son derece yüksek tutarlı krediler olduğu için kredi onayı alınması oldukça zordur. Banka bu nedenle farklı pek çok kriteri araştırır. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu ortalamasıdır. Ne yazık ki düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerin kredi onayı almaları çok zordur.

Bu nedenle konut kredisi başvurusu işleminden önce kişinin kredi notu ortalamasını öğrenmesi gerekir. Bunun için kredi notu sorgulaması yapmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız sorgulamanın ardından kredi notunuzun düşük olduğunu belirlemeniz durumunda ya kullanmak istediğiniz kredi tutarını azaltmanız ya da kredi notu ortalamanızı yükseltmek için girişimlerde bulunmanız gerekir.

Çünkü kredi reddi yaşanması halinde kredi notu ortalaması biraz daha düşer ki bu bir sonraki başvurunuzda kredi onayı almanızı zorlaştırır. Kredi onayı almanızı belirleyen önemli etkenlerden biri de kredi skoru kadar kredi kullanmak isteyen kişinin aylık gelir tutarıdır. Aylık geliri 3 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödeme tutarı bin 500 liraya kadar olan krediler için onay alabilir. Kredi notunuz düşük ise konut kredisi kullanmanız zorlaşır. Özellikle de yüksek tutarlı konut kredilerinde kredi reddi yaşanma riski yükselir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notuna Dair Tüm Soru Ve Cevapları

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.