Kredi notu düşün olan insanların kredi kullanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Daha detaylı bilgi verebilmemiz için kredi notu kavramının tanımını net olarak yapmamız gerekiyor.

En riskli grupta yer alan müşteriler hangi şartı yerine getirirse getirsin kredi kullanmaları çok zordur. Çünkü bu grupta yer alan kişilerin kredileri büyük ihtimalle takip altına alınmıştır. Aşağıda belirleyeceğimiz yöntemler az riskli ve orta riskli grubunda olan kişileri uygulayabileceği yöntemlerdir. Kredi notu düşük olan müşteriler teminat göstererek, kefil göstererek kredi temin edebilir.

Alınacak kredi için teminat gösterilmesi kredinin ödenmeme riskini ortadan kaldırabilir. Krediye teminat gösterilen malların krediye uygunluk şartlarını taşıması gerekir. Kefil olarak gösterilecek olan kişi borçlar ödenmediği zaman ödemeyi kabul ettiği için ödemem riski ortadan kalkabilir. Bankaların bir kişiyi kefil olarak kabul edebilmesi için kefillik şartlarını taşıyor olması gerekir.

Görüldüğü gibi bu iki durumda kredi verilebilir. Kredi notu seviyeniz en riskli kategoride yer almadığınız sürece bir şekilde de olsa kredi alabilirsiniz. Ancak istediğiniz tutarda kredi almak belki mümkün olmayabilir. Çünkü her ne kadar teminat gösterseniz de bankalar için asıl olan kredi notu puanıdır. Kredi notu zayıf ve borcuna sadık olmayan insanların yüksek miktarda kredi kullanması pek mümkün görünmüyor. Burada önemli olan kredi notunu her daim yüksek tutmaktır. Çünkü kredi notunuz yüksek olduğu takdirde hem kefile hem de teminata ihtiyaç duymadan kredi alabilirsiniz.

Özellikle son dönemlerde otomobil ve konut almak için nakit paraya duyulan ihtiyaç artmış durumda. Her insanın bir gün paraya ihtiyacı olacağını düşünürsek, kredi notunun önemi bir kat daha artıyor. Acil bir durumda nakit paraya ihtiyacınız olursa ilk başvuracağınız yer bankalardır. Bankalar müşterilerinin son 5 yıl içerisindeki ödemelerini düzgün yapıp yapmadığını inceler. Bunun doğrultusunda kredi notunu göz nünde bulundurur. Kredi veya kredi kartı kullanıcıları günü gelmeden ve borcun tamamını ödediği takdirde kredi notu asla düşük olmaz. Bu kategoride yer alabilmek için kredi notunun bilincine varılması gerekir.