Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin son derece sık duyduğu kredi notu ortalaması belirli bir puanlama tablosu üzerinden değerlendirilmektedir. Kişinin kredi notu ortalaması ne kadar yüksek olursa bankalardan kredi kullanırken kredi onayı alması o kadar kolaylaştırılmaktadır. Peki, kredi notu düşük ne demek?

Kredi Notu Düşük Ne Demek?

Kredi notu için uygulanan belirli bir kredi notu puanlaması bulunmakta olup en düşük kredi notu sıfır olarak hesaplanmakta olup en yüksek kredi notu seviyesi olarak ise 1900 puan sınır uygulanmaktadır. Kişinin kredi başvurularında daha kolay kredi onayı alabilmesi ve daha yüksek kredi tutarlarını kullanabilmesi için mutlaka kredi notu yüksek seviyede yer almalıdır. Riskli kredi notuna kredi veren bankalar da bulunmakta olup bu krediler hem çok yüksek kredi faiz oranları uygulamakta hem de ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinden yararlanmalarına izin vermektedir.

Kredi Notunu Düşük Olması 

Kredi notunun yüksek seviyede olduğunun kabul edilebilmesi için yeşil kredi notu ortalaması olarak ta bilinen kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Bunun dışında kalan kredi notu 1300 puan ve üzeri olduğu durumlarda da az riskli kredi notu ortalaması olduğu için kredi onayı verilmesi mümkündür. Ancak kredi notunun 1200 puan ve altında olduğu durumlarda kişinin kredi notu onayı alma şansı daha düşüktür. Kredi notu 800 puan ve altında olan kişilerin ise düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir.