Kredi notu danışmanlık şirketleri kredi notu yükseltme ve kredi notunu kontrol altında tutma konusunda kişilere ve kurumlara danışmanlık veren şirketlerdir. 

Kredi notu sadece bankalardan kredi almak için değil iş hayatında da çok önem arz eden bir unsur ve bir göstergedir. İş hayatınızda finansal açıdan güvenilir olup olmadığınızı göstermek için artık kredi notunuz bir gösterge olarak öne çıkmaktadır. Kredi notunun yüksek tutulması ve kontrol altına alınması önemli olduğu için kredi notu konusunda danışmanlık veren şirketler ortaya çıkmıştır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunun önemli hâle gelmesi ve vatandaşlar tarafından daha ön planda tutulması aslında Findeks platformunun ortaya çıkmasından sonra olmuştur. Findeks platformuna vatandaşların üye olabilmesi, vatandaşların kredi notlarını öğrenebilmeleri ve risk raporlarını alabilmeleri onların kredi notlarını daha çok önemsemelerini sağlamıştır. Bu aşamadan sonra kredi notu düşük olan kişiler ve kurumlar kredi notlarını nasıl yükseltebileceklerini araştırmaya başlamışlardır.

Kredi notlarının sakladığı yer Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dur. Kredi notları bu kurum tarafından muhafaza edilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’nin önde gelen dokuz bankası tarafından kurulmuştur. Bu kurum aynı zamanda Findeks platformunu oluşturan kurumdur. Findeks platformunun oluşturulmasının amacı vatandaşların kredi notlarını öğrenmelerini sağlamaktır. Bu sayede vatandaşlar Findeks platformuna girerek finansal açıdan kendilerine dair pek çok bilgi edinebilmektedirler.

Kredi Notu Danışmanlığı

Findeks platformuna üye olduktan sonra isterseniz kredi notunuzu sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi için 4,72 TL para ödersiniz. Ancak Findeks platformunda sadece kredi notu sorgulama işlemi değil pek çok işlem yapılabilmektedir. Bu hizmetleri isterseniz Findeks üyelik paketlerinden birini edinerek daha düşük ücretler karşılığında alabilirsiniz. Bu hizmetlerin arasında Not Danışmanım hizmeti de vardır. Not Danışmanım hizmeti Findeks tarafından kredi notunu yükseltmek isteyen ve kontrol altına almak isteyen kişilere verilmektedir.

Findeks Not Danışmanım hizmeti çağrı merkezi müşteri temsilcilerinin telefonda verdiği hizmete benzemektedir. Yani bu hizmeti telefon aracılığıyla alırsınız. Bunun için müsait olduğunuz saat aralıklarını müşteri temsilcilerine bildirirsiniz ve temsilciler sizi arayarak size danışmanlık yaparlar. Bu kredi notu danışmanlığı sayesinde kredi notunuzu uzun ya da orta vadede yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Danışmanlık Şirketleri

Kredi notu danışmanlığı hizmeti Findeks Not Danışmanım hizmetinin ortaya çıkmasından sonra yaygınlaşmıştır. Kredi notu düşük olan kişilerin sayısının çok olması ve kredi notunu etkileyen unsurlar ya da kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler hakkında insanların bilgi sahibi olmaması Kredi Notu Danışmanlık Şirketlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kredi Notu Danışmanlık Şirketleri henüz tüm illere yayılmamıştır. Şu anda sadece büyük şehirlerde bu şirketler ve şirketlerin şubeleri mevcuttur. Ancak yakın zamanda kredi notunun iş hayatında çok önemli bir yere sahip olması dolayısıyla bu şirketlerin sayısı artacak ve insanlar bu şirketlerden danışmanlık alacaklardır. Bu şirketler önce kişiyle sözleşme yapmakta ve sonra bir süre boyunca kredi notu yükseltme çalışması yapmaktadırlar. Daha sonra müşterinin bankadan kredi almasını sağlamakta ve çekilen kredinin bir kısmını komisyon olarak almaktadırlar.