Bu yazımızda kredi notlarının anlamları üzerine bilgi vereceğiz. İnsanların yaygın olarak kullanmaya başladıkları kredi kartı veya kredi talepleri değerlendirmeye alınırken öncelikle kredi notunuzun hangi seviyede olduğu banka için son derece önemlidir. Bu doğrultuda artan kredi veya kredi kartı kullanımının ardından kredi notu kavramı hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Kredi notu bireylerin kredi alabilmelerini etkileyen bir unsurdur. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankaların müşterileri hakkında bilgi edinmek için kullandığı bir sistemdir. Kredi notu ile ilgili en çok merak uyandıran konulardan biri hiç şüphesiz kredi notu anlamlarının ne olduğudur. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan kredi notlarının anlamları aşağıdaki gibidir.

Kredi notu aralığı 0-700: Bu aralıkta kredi notuna sahip olan bireyler yasal takip sürecinde olan müşterilerdir. Bu bireylerin kredi talepleri olumsuz karşılanır. Bu grupta yer alan müşteriler banka tarafından kara listeye alınır.

Kredi notu aralığı 700-900: Bu gruptaki bireyler bankalar için risk taşır. Bu kişilere kredi verilmez.

Kredi notu aralığı 900-1500: Bu puan sistemi aralığında olan müşteriler banka tarafından az risk taşıyan grupta yer alır. Bu grupta yer alan müşterilerin kredi talepleri onaylanabilir.

Kredi notu aralığı 1500-1900: Kredi notu bu seviyelerde olan bireylere banka tarafından kredi verilir. Bu bireyler bankadan kredi alırken herhangi bir sorun çıkmaz. Bu grupta yer alan müşteriler istediği miktarda kredi temin edebilir.

İnsanların merak ettiği bir konu olan kredi notlarının anlamlarını bu şekilde sıralamak mümkün. Kredi notları bankalar tarafından müşterilerin kişisel özellikleri arasında bulunur. Kredi notları sorgulanmadan önce müşterilere kredi verilmez. Kredi veya kredi kartı talep edilirken en önemli hususun kredi notu olduğu unutulmamalıdır. Kredi notu düşük olan müşterilerin bankadan talep ettiği krediler olumsuz sonuçlanabilir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan kredi notu, risk grubunda olan müşterilerin açığa çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

Sizler de banka tarafından belirlenen risk grubunda yer almak istemiyorsanız, kredi kartı veya kredi borçlarınızı zamanında ödemelisiniz. Aksi takdirde kredi notunuzu yükseltmek zaman alabilir.