Bankalardan kredi kullanan kişilerin yaşadıkları ortak sorunlardan biri de bu kredi kullanımı için ödedikleri fahiş kredi masrafı tutarlarıdır. Bu tutarlar nedeni ile pek çok kişi ya kredi kullanmaktan vazgeçmekte ya da masrafsız kredi paketi kampanyalarına yönelmektedir.

Ancak bu tip kredi kampanyaları için uygulanan yüksek kredi faiz oranları kişinin yine toplamda aynı paranın çok daha fazlasını ödemelerine neden olmaktadır. Daha önce bu konu hakkında pek çok emsal karar bulunmasına rağmen bankalar kredi dosya masrafı almaya devam ederken bu masrafın iadesi için ilk yapmanız gereken bankaya dilekçe ile başvuruda bulunmaktır.

Bankaya başvuruda bulunmadan bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık binası içerisinde yer alan Tüketici Hakları Hakem Heyeti derneklerine de başvuruda bulunmanız mümkündür. Bu dernekler tüketicilerin haklarını korumak üzere hizmet vermekte olup kredi dosya masrafı dekontu ve kredi masraflarını geri alma dilekçesi ile başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Kredi masrafı dekontu yanınızda yok ise bankadan yenisini çıkarmasını isteyebilir ya da internet şubesi kullanıyorsanız şube üzerinden de kendi dekontunuzu çıkarmanız mümkündür. Kredi masraflarını geri alma dilekçesi için aşağıda ye alan metni kullanmanız mümkündür.

…… Bankası

….. Şubesi Müdürlüğüne

Sayın yetkili, ../../…. tarihinde şubenizden kullanmış olduğum kredi paketinden tahsil edilen …… liralık kredi dosya masrafının tarafıma geri iade edilmesini rica ederim.

Saygılarımla

Tarih

İmza