Kredi masrafları, bankalardan alınan bireysel kredi, ticari kredi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi kullanılan kredi alımlarında bankalar tarafınca krediyi kullanan kişiden alınan masraflardır. Bu masraflar başlıca dosya masrafı, yapılandırma ücreti, kredi tahsis ücreti, ipotek fek ücreti, istihbarat ücreti, hayat sigortası ücretidir.

Bankaların aldıkları masraflar geri ödenmeli mi?

Bankalardan alınan krediler sonucunda alınan kredi masrafları iki gruba ayrılır. Bunlar belgelenebilen masraflar ve belgelenemeyen masraflardır. Belgelenemeyen masraflar Yargıtay kararı ile geri alınabilir. Kredi alırken bankalara ödediğiniz masrafların geri alınması için yapılması gerek bazı başvuru ve işlemler vardır.

Kredi masraflarının geri alınması için izlenmesi gereken yol nelerdir?

Kullanmış olduğunuz kredinizin masrafını geri almak için ilk olarak kredinizi almış olduğunuz bankanın şubesine giderek kredi masraflarımın iadesini talep ediyorum şeklinde başvuru yapabilirsiniz. Eğer bu başvurunuz etkili olmaz ve kredi masrafınızın iadesi yapılmaz ise alacağınız masrafın tutarı doğrultusunda başvuru da bulunmanız gerekecek.

Kredi masraflarının tutarı doğrultusunda masrafların iadesi için başvurulacak yerler…

Kredi masraflarınızın tutarına göre geri alabilmek için başvuru yapacağınız yerler de farklılık göstermektedir. Eğer geri alacağınız kredi masrafı 2200 Türk lirası veya altında bir tutar ise bu tutarı geri alabilmek için bağlı bulunduğunuz ilçenin hakem heyetine başvurmalısınız. Bu tutar 2200 ile 3300 Türk lirası arasında ise bağlı bulunduğunuz ilin, il hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. Kredi masrafı alacağınız tutar 3300 Türk lirasından fazla ise tüketici mahkemesine başvuru yapmanız ve bu konu ile ilgili dava açmanız gerekmektedir.

Kredi masraflarının geri alınması için başvuru esnasında ki gereken evraklar nelerdir?

Alacağınız tutara göre başvurmanız gereken il veya ilçe hakem heyetine ilk olarak kredi masraflarının geri alınması ile ilgili bir dilekçe hazırlamalısınız. Hazırladığınız dilekçe ile hakem heyetinden kredi masrafınızı geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Alacağınız tutar 3300 Türk lirasının üzerinde ise aynı dilekçe ile tüketici mahkemelerine başvuru yapmanız gerekiyor. Tüketici mahkemelerine başvuru yaptığınızda sizden mahkemeye müracaat işlemi olarak 61 Türk lirası ücret alınacaktır. Mahkemeyi kazanırsanız tüm ücretiniz geri iade edilir. Eğer mahkemeyi kaybederseniz kredi masraflarını alamazsınız ve yapılan masrafları siz ödersiniz.

Kredi masraflarını geri almanın süresi ne kadardır?

Kullanmış olduğunuz kredi masraflarının geri alınabilmesi için belirli bir sürenin geçmiş olmaması gerekiyor. Bu süre kredi masrafları için borçlar kanununda ki on yıllık zaman aşımı süresidir. Kullanmış olduğunuz kredi eğer on yıllık zaman dilimini geçmemiş ise alınan kredi masraflarının geri ödenmesini talep edebilirsiniz. Eğer kredi kullanımınızın üzerinden on yıllık süre geçmiş ise borçlar kanununda zaman aşımı süresi geçerli olduğu için zaman aşımına uğramış olacaktır. Böyle bir durumda kredi masraflarını talep etmeniz mümkün değildir.

Kredilerdeki geri alınabilecek masraflar hangileridir?

Bankaların kredi kullandırırken aldığı masraflar belgelendirilebilen masraflar ve belgelendirilemeyen masraflar olarak ikiye ayrılır. Bunlardan belgelendirilemeyen masraflar olarak alınan masraflar haksız kazanç olduğu sebebi ile geri iadesi yapılır. Bankaların belgelendiremediği ve makbuzunu gösteremediği masraflar iade edilebilecek masraflardır. Ancak belgelendirilebilen masraflar yani; “hayat sigortası, ekspertiz ücreti” gibi belgelenebilen masrafların iadesi talep edilemez.

Kredi masraflarının geri alınabilmesi için tutar yüksek ise ve bulunduğunuz yerde tüketici mahkemesi yok ise Asliye hukuk mahkemelerine başvurulabilir ve dava açarak kredi masraf iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Sizlerde Kosgeb hibe kredi 2016 adlı yazımızı okuyabilirsiniz.