Tüketiciler ihtiyaçları doğrultusunda gerek kredi gerekse kredi kartları hesaplarından nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Nakit ihtiyaçlarını karşılayan bu yöntemler ile aydan aya düzenli bir ödeme sistemi uygulanır.

Tüketiciler bankalardan kredi kullandıklarında ya da kullanmış oldukları kredi kartlarının belli bir aidat ödemeleri yapmaktadırlar. Tüketicilerin kullanmış oldukları kredi kartlarına yılda bir kereye mahsus olmak üzere kredi kartı aidat ücretleri eklenmektedir.

redi kartları haricinde de tüketicilerin kullanmış oldukları krediler içinde bankalar dosya masrafı adı altında belirli bir ücret almaktadırlar. Tüketiciler bankaların kredi kartlarının yıllık adiat kesintilerini ve kredi tahsis ve dosya masraflarını geri alabilmektedirler. Ancak bu iş bir süreç içerdiği için belirli prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir.

Kredi Masraf İadesinin Alınma Şartları Nelerdir?

Tüketiciler bankaların kredi imkânlarından faydalanmak için başvuru yaptıklarında bankalar tarafından yapılan incelemeler neticesinde kredi talepleri kabul edildiğinde müşteriler talep ettikleri miktarı bankalardan kredi olarak almaktadırlar. Bankalar tarafından bu işlemler yürütülürken kredi alınırken tüketiciye kredi ekstre evrakını vermek zorundadırlar. Bu evrak alınmazsa ileri ki zamanlarda bankadan bu evrak talep edildiğinde ücretli olarak verilmektedir.

Bu nedenle kredi kullanırken bu kredi ekstre evrakını mutlaka almak gereklidir. Kredi ekstresi üzerinde kredi kullanılırken bankanın kestiği harici masraflar belirtilmektedir. Burada dosya masrafı olarak belirtilen miktarın müşteriye geri ödenmesi gerekmektedir. Bunun için gerekli Yargıtay içtihatları mevcuttur. Öncelikle tüketici bankaya dilekçe yolu ile bu miktarın kendisine geri iade edilmesini talep etmektedir. Bankalar genelde bu taleplere red kararı vermektedir.

Yazılı bir şekilde verilen red kararı ve kredi ekstresi ile birlikte tüketiciler hakem heyetine başvuru yapabilirler. Hakem heyeti gerekli evrakları inceledikten sonra ilgili bankaya müzekkere yazarak belirlenen miktarın tüketiciye iade edilmesini ister. Bu evraktan bir nüsha da tüketiciye gönderilir. Tüketici bu evrak ile birlikte ilgili banka şubesine gittiğinde kredi alırken yapılan kesintinin iade edilmesini sağlar