Dosya masrafına itiraz etmek için kişiler Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmalıdır. Kurum haksız yere alınmış olan kredi dosyası masraflarının vatandaşlara iade edilmesini sağlamaktadır. Hangi banka haksız yere dosya masrafı uygulaması gerçekleştirmiş ise o banka adına kredi masraf iadesi geri alımı hakkında Tüketici Heyetine talepte bulunulmalıdır. Dosya masrafının iadesi için izlenmesi gereken yol ve gerekli evraklar alt başlıklardan öğrenilebilir. Sitemizde yer alan diğer yazılarımız:

Nereye Başvuru Gerçekleştirilmelidir?

Kredi masraf iadesi başvurusu için Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerekmektedir. Hakem Heyetine dosya masrafının geri verilmesi için talepte bulunulmalıdır. Başvuru esnasında izlenecek yol ve gerekli evraklar şunlardır:

 • Kredi kullanılan banka şubesine nüfus cüzdanı ile birlikte gidilmelidir.
 • Dosya masraflarını talep ettiğinize dair dilekçe, şubede yazılıp, verilmelidir. Bu dilekçenin nasıl yazılacağı en alt başlık içerisinde anlatılmaktadır.
 • Şubeden dosya masraflarını gösteren yasal belge talep edilmelidir. Bu belge şube tarafından kısa sürede verilmektedir.
 • Dekont benzeri dosya masrafı belgesi ve dosya masrafı iade dilekçesi ile birlikte Tüketici Hakem heyetine giderek başvuru yapılmalıdır. Dosya masrafı iade dilekçesi kişi tarafından yazılıp, kredi masraflarını geri iade talebinde bulunduğunu belirtmelidir.
 • Dosya masraflarının 3 bin tl limitli ise Tüketici Hakem Heyetine, 3 bin tl’nin üzerinde ise Tüketici mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında kimlik, dosya masrafı dekontu ve iade talebi dilekçesi istenmektedir.
 • Başvuru sonrası kararı Hakem Heyeti tarafından açıklanmaktadır.

Dosya Masrafına İtiraz Etmek ve İadesi İçin Yapılması Gereken İşlemler

Kredi masraf iadesi talebi Hakem Heyeti’ne sunulduktan sonra geri dönüş yapılması beklenmektedir. Olumlu geri dönüş olması ile beraber kararın yer aldığı belge ile banka şubesine gidilmelidir. Banka şubesinden Hakem Heyetinin sonuç belgesi ile kredi masraf iadesi geri alımı talebinde bulunulur. İadeyi kabul eden bankalar şu aşamaların tamamlanması ile para miktarını müşteri hesabına aktarmaktadır:

 • Hakem Heyeti veya Tüketici mahkemesinin verdiği olumlu sonucunun yer aldığı belge ile şubeye gidilmelidir.
 • Belge bankaya sunulur ve masrafların iadesi talep edilir.
 • Banka kanalı belgeyi teslim alması sonucu masraf miktarının parasal limitini müşterinin hesabına aktarır.

Banka Masraf Ödemesini Gerçekleştirmezse Ne Yapılmalıdır?

Banka Dosya masrafı ödemesini yapmazsa icra yoluna başvurabilme hakkı kazanılmaktadır. Bankanın Tüketici Heyeti raporuna rağmen masrafların ödenmesinde direnen banka kuruluşuna, müşteri tarafından icra talebi çıkartılabilmektedir. Ödeme emrine uymayan bankalardan iade almak için şu yol izlenmelidir:

 • Bankanın olumsuz cevabına dair belge ve size ait kimlik ile beraber icra kurumuna doğrudan başvuru yapılmaktadır.
 • İcra kurumunda ilamlı icra çeşidi ile başvuru gerçekleştirilmektedir.
 • İcra kurumu talep üzerine bankaya bir ödeme emri göndermektedir.
 • Ödeme emrinde müşteriye masrafların teslim edilmesi gerektiği ve bu teslimin 7 gün içerisinde yapılması gerektiği yer almaktadır.
 • 7 gün içerisinde ödeme yapmayan bankalar icraya tabi tutulur ve masraf miktarı zorunlu olarak müşteriye teslim edilir.
 • Bankalar icra unsurlarından çekindiği için genel olarak 7 gün içerisinde paranın müşteriye aktarımı sağlanmaktadır.

Dosya Masrafı İade Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kredi masrafı iade dilekçesi içerisinde ad, soy ad, tarih, adres ve imza en alt kısma yazılmalıdır. Üst kısımda ise talebi ifade eden metin bulunmalıdır. Bankaya, hangi tarihte kullandığınız kredinin masraf iadesi için başvuruyorsanız, o kredinin tarihini ve adını yazmanız gerekmektedir. Daha sonra bu kredi üzerinden yapılan kesinti rakamı ne kadar ise belirterek kredi masraf iadesi geri alımı için talepte bulunmalısınız. Kullanmış olduğunuz kredi içerisinden masraf olarak alınan para miktarını geri istediğinizi dilekçede bildirmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu dilekçeyi şubeye bırakıp bir kopyasına da kendiniz için almanız gerekmektedir.