Yapılan kredi başvurularını değerlendirme sürecinde bankaların dikkate aldıkları en önemli verilerden biride de kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin bankadan kredi kullanmaları çok daha kolay olurken düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin ise hem kredi onayı almaları zorlaşmakta hem de kredi kullanabilmeleri halinde daha yüksek kredi faiz oranları uygulanmaktadır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için sürekli girişimlerde bulunulması gerekir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kolay kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalamalarını en az 1.500 puan ve üzerinde tutmaları gerekir. İyi kredi notu ortalaması olarak ta kabul edilen bu ortalamada bulunan kişilerin kredi başvuruları kısa sürede sonuçlandırılırken aynı zamanda artık pek çok bankada güvenilir müşteriler olarak gördükleri için bu not ortalamasına sahip olan müşterilerine daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunmaktadır.

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Kredi notunun orta riskli olması kredi notu ortalamasının 699 ile 1499 puan arasında olması anlamına gelmektedir. Orta riskli kredi notu olan kişilerin de kredi kullanmaları mümkün olup ancak belirli kriterleri karşılamaları gerekir. Bunlar arasında ilk sırayı maaş tutarı almaktadır. Yüksek maaşla çalışan kişilerin düşük tutarlı kredi başvuruları genelde kredi notuna bakılmaksızın onaylanmaktadır. Yine sigortalı çalışma süresi de önemli bir belirleyendir. İşe gireli 6 aydan daha az olan kişilerin kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir.