Kredi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin doldurdukları kredi başvuru formu başvuruları ne yazık ki olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Kredi reddi yaşayan kişilerin bir sonraki başvurularında onay almaları çok daha zor olacağı için ilk başvurularını mutlaka dikkatli yapmanız gerekir. Peki, kredi kullanmak için ne gerekli?

Kredi Kullanma Şartları 

Kredi kullanmak isteyen kişilerin yasal olarak reşit olmaları yani 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanlara kredi kullandırılmadığı gibi aynı zamanda bankalar yüksek tutarlı kredileri için 25 yaşına kadar onay vermemeyi tercih etmektedir.

Kara listede olanlara kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Bu kişilerin öncelikle borçlarını kapatmaları, ardından kara listeden çıkmak için 5 sene boyunca beklemeleri gerekmektedir.

Kredi sicilinin bozuk olması durumunda kredi onayı alınması zorlaşmaktadır. Bu nedenle kredi sicilinin mümkün olduğunca temiz tutulmaya çalışılması gerekmektedir.

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka düzenli bir gelire sahip olmaları gerekmektedir. Gelir belgesiz kredi veren bankalar bulunmakta olup bu bankalar gelir belgesi olmayana kredi verilir şeklinde kampanyalar düzenlememekte olup sadece gelir belgesinin elden teslim edilmesini istememektedir.

Çalışmayana kredi verilmediği için ne yazık ki ev hanımlarına kredi ya da çalışmayan öğrencilere kredi kullandırılması da mümkün değildir.

Bankalar kredi başvurularını incelerken ilk olarak kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakta olup yine de kredi notu 800 puan ile 1100 puan arasında olan kişilerin ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.