Ülkemizde ne yazık ki hayat sigortaları hak ettikleri önemi görmemektedir. Belki de kaderci bir toplum olduğumuz için özellikle de kredilerde hayat sigortası uygulaması pek çok kişiyi rahatsız etmekte ve sigortasız kredi kullanmanın yolları araştırılmaktadır. Ancak her sigorta paketinde kişinin vefat etmesi durumunda arkasında bırakacağı sevdiklerini de düşünerek hayat sigortası yaptırması çok önemlidir. Ancak bazı durumlarda hayat sigortasının iadesi mümkün olabilmektedir.

Hayat Sigortası İadesi 

Bankadan kredi kullandırımı karşılığında yapılan hayat sigortasının iadesi sadece kişinin kredi borcunu erken kapatması halinde yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse konut kredisi hayat sigortası yaptıran bir kişi 10 senelik konut kredisi kullanır ve borcunu 6. sene itibari ile kapatırsa geriye kalan 4 senenin hayat sigortası ücretini iade almanız mümkündür. Yani sigorta bedelini kredi kullanılan vadenin sonuna kadar olan süre için peşin ödeyen kişiler sigortayı erken kapatmaları durumunda ödedikleri bu tutarı geri isteme hakkına sahiptir.

Hayat Sigortasında Ölüm Hali 

Hayat sigortalarının yapılma amacı kişinin vefat etmesi durumunda mirasçılarının zor durumda kalmamaları adına ödenen primlere bağlı olarak değişen tutarlarda tazminat almalarını sağlamaktır. Kredilerde hayat sigortası ise mirasçıların krediyi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda borç yükü ile karşı karşıya kalmalarını engellemektir. Örnek vermek gerekirse konut kredisi kullanan kişinin ölümü halinde hayat sigortası yapılmış ise kalan borç sigorta poliçesi üzerinden banka tarafından tahsil edilir. Hayat sigortası yok ise bu durumda kalan kredi borcu mirasçılara devredilerek onlardan tahsil edilmeye çalışılmaktadır.