Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin daha avantajlı koşullarda kredi kullanabilmeleri için belirli kriterlere sahip olmaları gerekirken yine bazı kriterlere dikkat etmeleri gerekir. Bankalar arasında yaşanan yoğun rekabet tüketicilere çok daha uygun koşullarda kredi kullanmaları konusunda büyük avantajlar sağlarken özellikle de bayram kredisi gibi rekabetin daha yoğun olduğu dönemlerde kredi faiz oranları çok daha aşağıya çekilmektedir.

Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak uygun dönemi beklemeleri çok önemlidir. Acil paraya ihtiyacım var demiyorsanız ve bayrama 1-2 ay kalmış olsa dahi bayram dönemi için düzenlenen kredi kampanyaları sizlere hem daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanmanız konusunda hem de dosya masrafsız kredi kullanması konusunda yardımcı olmaktadır.

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biride mutlaka kredi karşılaştırma işlemi yapılmasıdır. Bu işlem sonucunda gerçekten en iyi koşullarda kredi kullandıran bankanın belirlenmesi sağlanır. Kredi karşılaştırması yaparken ise en doğru sonucun elde edilebilmesi adına hesaplamaya muhakkak kredi masrafları da dahil edilmelidir. Bu sayede en uygun kredi seçeneklerinin belirlenmesi mümkün olacaktır.