Çıkarılan yeni yasalar ile beraber belirli sayıda işçi çalıştıran iş verenler maaş ödemelerini banka hesapları üzerinden yapmaya zorunlu tutulmaktadır. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan uygulamanın temel amacı vergi usulsüzlüklerinin önüne geçebilmektir.

Hayata geçirilen bu uygulama aynı zamanda bankaların alacaklarını tahsil edebilmek için önlerine yeni bir fırsat kapısı açılmasını da sağlamaktadır. Bankalar artık borçlarını ödemeyen müşterilerinin maaşlarını banka hesapları üzerinden almaları durumunda alacaklarını maaşları üzerinden kesinti yaparak tahsil etmeyi tercih etmektedir.

Birden fazla bankaya borcu olan ve ödemeyen kişiler için ise uygulama daha farklıdır. Bu uygulamada alacaklı bankalar başvuru tarihlerine göre sıralanmakta olup, bir bankanın alacağını tahsil etmesi durumunda listede yer alan ikinci bankaya sıra geçer ve yine maaştan yasal sınırlar dahilinde kesinti yapılarak banka alacağını tahsil eder.

Bankanın bu yöntemi tercih etmesindeki amaç alacağını kesin olarak tahsil edebilecek olmasıdır. Burada borçlu olan kişinin cezalandırılması ise adının kara liste içerisine kayıt edilmesi ve düşük kredi notu ortalamasına indirgenmesidir. Bu durumda kişinin bir daha bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanması mümkün değildir.